elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrik Hatları Üzerinden İnternet

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), elektrik hatları üzerinden elektronik haberleşme hizmeti sunulabilmesinin hukuki zeminini oluşturan bir düzenleme yaptı. Bu teknoloji sayesinde yüksek hızda internet, telefon, video erişim imkanları elektrik hatları üzerinden kullanıcılara sunulacak.A- A+
25.02.2013 tarihli yazı 17728 kez okunmuştur.
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte; fiber, bakır gibi altyapılar üzerinden sunulan elektronik haberleşme hizmetlerinin, elektrik hatları üzerinden de sunulabiliyor. Bu şekilde halen bina içindeki elektrik hatlarını kullanarak hizmet sunan bazı işletmeciler bulunmakta. Bu durumu dikkate alan BTK kendisine ulaşan talepleri de dikkate alarak, elektrik hatları üzerinden elektronik haberleşme hizmetinin sunumuna yönelik bir düzenleme yaptı.

BTK Kurul Kararı ile fiber, bakır gibi altyapılar üzerinden sunulmakta olan elektronik haberleşme hizmetlerinin, bu altyapılara ilaveten elektrik hatları üzerinden de sunulabileceği, bu durumda da söz konusu hizmeti sunacak olan şirketlerin yetkilendirilmesi BTK tarafından yapılacağı açıklandı.


 

CİHAZLAR STANDARTLARA UYMALI


Söz konusu hatlar üzerinden elektronik haberleşme hizmetinin kullanımında ihtiyaç duyulan cihazların Avrupa'da elektroteknik cihazların standartlarına, telekomünikasyon standartlarını belirleyen kuruluşların standartlarına veya TSE tarafından belirlenen standartlara uygun cihazlar olması gerekmektedir. Elektrik hatları üzerinden gerçekleştirilecek iletişim hizmetleri için bu standartlara uygun cihazlar kullanılması halinde cihazların kullandığı frekansların diğer cihazlar üzerinde girişim oluşturmaları engellenmiş olacağından,  ayrıca bir frekans planlamasına ihtiyaç duyulmayacak.

 

"ALT YAPIYA DAYALI REKABETİ ARTIRACAK"


Yapılan düzenleme ile elektronik haberleşme sektöründe alternatif platformların kullanılmasını sağlamak suretiyle altyapıya dayalı rekabetin geliştirilmesine ve böylece tüketici refahının artışına da katkı sağlanacağını düşünülmekte.
 


 

ELEKTRİK HATLARI ÜZERİNDEN İLETİŞİM


Bu teknoloji sayesinde yüksek hızda internet, telefon, video erişim imkanları elektrik hatları üzerinden kullanıcılara sunuluyor. IP tabanlı her veri, elektrik kablosu üzerinde hızlı ve güvenilir bir şekilde taşınabiliniyor ve elektronik aletler birbirleri ile akıllı ağlar kurabiliyor. İnternet, telefon, IPTV, VoD, CCTV gibi birçok uygulama, bu sistemle ekstra kablolama gerektirmeden elektrik hatları üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Elektrik hattı üzerinden iletişimde, internet, telefon, video erişimi, network kablolarına gerek olmadan, elektrik prizleri ve sayaçlara takılan özel cihazlar ile dağıtılıyor.


 

FİBER ÜZERİNDEN İLETİŞİME RAKİP OLMAKTAN ÇOK UZAK


Uzmanlar, sistemin uygulanabilirliğinde mesafenin önemli olduğunu belirtiyor. Mesafe uzun olursa araya özel dağıtıcı cihazların konulması gerekiyor.

Elektrik hatları üzerinden iletişimin, bugünkü haliyle fiber optik kablolarla sağlanan iletişime rakip olmaktan çok uzak gözüktüğünü ifade eden uzmanlar, elektrik hatları üzerinden iletişim hizmetlerinin, geniş fiber ağlarla donatılmış şehirlerden çok, hiç internet bağlantısı olmayan kırsal yerlerde düşük hızda internet hizmeti sağlamak için kullanılabileceğini belirtiyor.


 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.