elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yeni Nesil Sosyal Medya Yönetimi

Reklam çalışmalarında güçlü bir kaynak haline gelen sosyal medya mecraları doğru yönetildiğinde eşsiz bir pazarlama aracı olarak markalara ekstra değerler katmakta. Etkili bir sosyal medya yönetiminin yardımcı araçlarını birlikte inceleyelim...A- A+
16.02.2013 tarihli yazı 11410 kez okunmuştur.
Sosyal medya terimiyle tanışalı çok uzun zaman olmadı ancak sosyal ağları en iyi benimseyen ve çokça kullanan milletlerden biriyiz şüphesiz ki. Hepimizin, birçok platformda, belki de birden fazla üyeliği mevcut. Artık işler öyle bir boyuta geldi ki, gerek kişisel, gerekse profesyonel amaçla, sosyal medya hesaplarını yönetmek başlı başına bir uğraş, bir problem haline geldi ve ne şanslıyız ki, bizim gibi düşünen birçok yazılımcı, bu durumun çözümünü farklı farklı yazılımlarla bir portal haline getirerek bizlere sundular.  Gerek mobil, gerek masaüstü, gerekse internet tabanlı bu yazılımlardan, en beğendiklerimi ve faydalı bulduklarımı sizlerle paylaşmak ve sosyal medyada marka yönetimi konusunda size katkıda bulunmak istedim.
 

HootSuite


Sosyal medya yönetiminde benim de sıkça kullandığım ve bana kalırsa en yararlı olarak gördüğüm program HootSuite. Peki, nedir bu HootSuite? Aslına bakılırsa, sosyal medya yönetimi konusunda sektörde en çok bilinen program olarak tanımlayabiliriz HootSuite‘i. Türkiye ‘de daha yeni yeni trend olmaya başlasa da, özellikle Amerika ve Avrupa ‘da gerçekten oldukça büyük bir ilgi görmekte. Kullanıcı olarak HootSuite ‘e, istediğiniz tüm sosyal medya hesaplarınızı senkronize edebiliyorsunuz.
Diğer bir deyişle, eş zamanlı olarak, birden çok sosyal medya profilinizi tek bir hesap üzerinden yönetebiliyorsunuz. Bu, hem zaman kullanımı açısından, hem de çalışmaların düzenli olması açısından gerçekten büyük bir avantaj. Örneğin, bir paylaşımı tüm profillerinizde yapmak istiyorsanız, tek tek giriş yapmaktansa, HootSuite girerek, istediğiniz profilleri seçiyor ve eş zamanlı paylaşımlar yapabiliyorsunuz. HootSuite ‘in bir diğer güzel özelliği ise, zamanlanmış içerik gönderebilmeniz. Göndermek istediğiniz içerikleri ya da profil paylaşımlarını, istediğiniz tarihe ve saate zamanlayabiliyorsunuz.

Bu özelliği sayesinde, zorunlu olarak sosyal platformlarda zaman geçirmenizi ciddi boyutta azaltıyor ve zaman verimliliğinizi arttırıyor. Tüm bunların dışında, profesyonel kullanıma yönelik, daha pek çok farklı seçenek ve kolaylık sunan bu portalın, diğer özelliklerini de merak ediyorsanız web sayfasını incelemenizi tavsiye ediyorum.


Buffer


Sosyal medya yönetiminde bahsetmek istediğim bir diğer uygulama ise Buffer. Bu portalda sadece Facebook, LinkedIn ve Twitter hesaplarınızı senkronize edebiliyorsunuz. Buffer, konsept olarak Hootsuite’e benzese de, ufak tefek farklılıkları ve ilgi çekici arayüzü ile ön plana çıkıyor.

Buffer’da da, aynı Hootsuite’te olduğu gibi, tweetlerinizi ya da postlarınızı zamanlama şansınız var. İstediğiniz zamanlama ayarlarını belirleyebiliyorsunuz. Diğer bir deyişle bütün bir hafta göndereceğiniz içerikleri bir gününüzü ayırarak gönderebiliyor zamanlayarak siz bir daha düzenleme yada webe girmeden paylaşılmasını sağlıyor. Daha çok, kurumsal ve profesyonel kullanıma hitap eden bu özellik, gerçekten de zaman yönetimi ve organize olma açısından oldukça yararlı görünüyor. Fakat, bunun haricinde, Buffer’ı benzer sistemlerden ayıran; dikkat çeken tarafı ise, size paylaşımlar yapabilmeniz için seçenekler sunması. Her ne kadar Türkçe destekli bir sistem olmasa da, İngilizce olan içerik önerilerinden tercihinizi yapıp, zamanlayarak ya da anında içeriği profillerinizde yayınlayabiliyorsunuz.
 
Bence Buffer ‘ın sağladığı en güzel özelliği yaptığımız paylaşımların analizini çıkarması. Yapılan paylaşımların kaç kere tıklandığını, kaç retweet aldığını ya da paylaşıldığını, Buffer aracılığıyla öğrenebiliyorsunuz.
 

SeesmicWeb tabanlı ve mobil uygulamalı Seesmic, daha çok twitter,  facebook ve linkedin gibi sık kullanılan sosyal platformların hesaplarının yönetiminde kullanım izni veriyor.


 
Hootsite ve Buffer diğer sistemlere oranla, kullanımı biraz daha zor ve görsel anlamda son kullanıcıya çok fazla hitap etmese de, diğer yönetim araçlarından farklı olarak, Windows ve Mac kullanıcıları için de, masaüstü uygulamaları bulunmakta. Ancak henüz bir Linux uygulaması bulunmamakta.

Kullanım kolaylığı açısından dezavantajlı bir durumda gibi görünse de, fonksiyonellik açısından gerek bireysel kullanıcıları, gerekse de sosyal medya ajanslarını tatmin edecek özelliklere sahip. Seesmic, tüm bunların yanında yaklaşık yüz civarında farklı üçüncü parti yazılıma entegre olarak çalışabiliyor, buda onu yönetim araçlarında farklı kılan bir özellik olarak ön plana çıkarıyor.

TweetDeck


TweetDeck, diğer uygulamalara nazaran, sadece Twitter ve Facebook hesaplarının yönetimi sağlayan bir uygulama. Seesmic gibi, TweetDeck ‘in de Mac ve Windows için masaüstü sürümü mevcut.
 
TweetDeck’in en çarpıcı özelliği Chrome tarayıcınızda uygulama olarak yer alması. Bahsettiğim diğer sosyal medya yöneticisi araçlar gibi, TweetDeck’te de, eş zamanlı olarak, hesaplarınızdaki hareketleri kontrol edebiliyor,paylaşımlarınızı zamanlayabiliyorsunuz. TweetDeck’in Amerika’daki hızlı yükselişi Twitter’in ilgisini çekti ve satın alındı bu, uygulama için fazlasıyla tepki alan bir gelişme. Sistemi incelediğiniz twitter temalı çok sayıda benzer görsel bulacaksınız. Hepinizin aklında ki soruyu tahmin edebiliyorum Twitter neden kendi sistemine entegre çalışan bir uygulamayı satın alsın ki ? Bunu dijital reklamcılık konusunda yatırım olarak varsayarsak doğru mu yoksa yanlış bir yatırım mı bunu zaman gösterecek.

SpredFast 
Diğer uygulamalar her ne kadar hem bireysel, hem de kurumsal anlamda hizmet verse de, SpredFast, genel anlamıyla kurumsal şirketlere yönelik bir arayüze sahip. Eğer kurumsal bir çizgiye sahipseniz, bu çizgiyi, müşterilerinizin gözünde değerli ve sabit kılmak istiyorsanız SpredFast size epey yardımcı olacak. Diğer sosyal medya araçlarına nazaran pahalı gibi görünse de, SpredFast, özellikle şirketler ve tüzel yapılar için oldukça kaliteli sosyal medya yönetimi fırsatı sunuyor.

Diğer yönetim araçlarında bahsettiğimiz güncellemeleri ve zamanlama çalışmasının yanı sıra, bu uygulama kullanıcılarına sosyal medya kampanyalarını yönetip, kıyaslayabileceği bir uygulama sunuyor. Ayrıca yapacağınız çalışmaların, sektördeki diğer çalışmalar ve ürünlerle kıyaslayabilmenize olanak veren yönetim araçları da bulunmakta.

Analiz özelliği, bu hizmeti veren diğer yönetim araçlardan daha farklı. Paylaşılmış içerik sayısına, kampanyalara ulaşan son kullanıcı sayısına ve takipçi –izleyici- sayısına göre şekilleniyor. Bu sistemin en büyük özelliği link kısaltma sitelerine ait  linklerini de takip ederek, analiz bilgilerini toplamak açısından en doğru sonucu belirtiyor. Bahsettiğim tüm bu özellikleri sayesinde karışık görünse de Sosyal Medya Ajanslarının kullanacağı ve müşterilerine servis edeceği kolay bir arayüze sahip.

Tüm bu sosyal medya araçlarının incelediğimizde eğer kurumsal bir şirketseniz, ya da internetteki itibarınıza ve marka değerinize kıymet veren bir bireyseniz, yirminin üzerinde yönetim aracını kullanarak işinize gerçekten yarayacak en iyi 5 yönetim aracını sizin için belirledim. Kurumsal imajınızı kaliteli geri dönüşler aracılığıyla korumanız markanızın kısa sürede vazgeçilmez sosyal medya ikonu haline geleceğini düşünüyorum. Şimdi vakit kaybetmeden hepsini deneyerek, size en uygun olanını seçmenizi öneririm.

 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.