elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Teknoloji Üşümeye Gelmez !

Isı değişimleri, şiddetli soğuk, anormal sıcaklık artışı ve en önemlisi nem.. Kış aylarını geride bırakmak üzereyiz ancak bu saydığımız iklimsel etkenler elektronik aletlerimizi tehdit eden en önemli tehlikelidir. Bu tür aşırı etkenlerin, direkt bataryalara etki ettiğini zannediyorsanız yanılıyorsunuz.A- A+
21.02.2013 tarihli yazı 9726 kez okunmuştur.
Twitter üzerinden arkadaşımın soğuktan etkilenen telefonundan şikayet etmesi bu konuyu araştırıp sizlere elektronik aletlerinizi korumanız gereken durumları belirtmeme sebep oldu. Özellikle yeni nesil dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar, tabletler ve dokunmatik ekrana sahip olan bilgisayarlar ani ısı değişimlerinden çok çabuk etkilenmekte. Üst seviye teknolojik aletler kendinden daha ucuz modeller kadar soğuktan ve ani ısı değişimlerinden aynı şekilde etkileniyor. Açıkçası soğuk havadan normal telefonlara göre daha fazla etkilenen dokunmatik ekranlı akıllı telefonlarımız kış aylarında özel ilgi istiyorlar.


Aşırı Soğukların Telefonlara etkisi!!!

Söyleyebiliriz ki soğuk hava, akıllı telefonların ve dokunmatik elektronik aletlerin kış aylarında karşılaştıkları en büyük tehlikelerden biri. Aşırı soğuk ilk olarak telefonun pilini ve ekranını olumsuz etkiliyor. Telefon işlemcileri de soğuk ortamları pek sevmiyor. Ortamdaki nem artışı telefona ait elektronik yapısının zarar görmesine hatta bozulmasına yol açabiliyor.

Dijital aletlerin bir çoğu üretim aşamasında aşırı ısı değişimlerine karşı test ediliyorlar, elbette soğuk havalarda çalışacaklarından emin olmadan üretime geçmiyorlar. Ancak ne kadar test edilirse edilsin elektronik aletlerimizin birkaç saat soğuğa maruz kalması durumunda güç bela çalıştığını ya da tamamen bozulduğunu görebiliyoruz. Soğuk hava özellikle dokunmatik ekranlı olan tüm cihazları olumsuz etkilemekte.


Nem Ne Kadar Etkiler?

Aşırı soğuk ve sıcak ortamlar tüm elektronik cihazlar için tehlike unsuru olmakta fakat sürekli olarak kullandığımız ve soğuk kış aylarında sürekli olarak yanımızda bulundurduğumuz ısı değişimlerine maruz kalan telefonlar daha fazla tehlikede. Soğuk ortamdan sıcak ortama geçerken oluşan ani ısı değişimi buğulanmaya sebep olmakta oluşan buğulanma, telefonumuzun elektronik yapısına zarar vermektedir. Ayrıca nemlenmeye yol açan tek şey buğulanma da değil özellikle çoğu kullanıcının yaptığı gibi kar yağışı altında telefonla konuşmak, cihazı en az yağmur altında konuşmak kadar olumsuz etkiliyor.

Ne kadar dayanıklı ürünler üretilmeye çalışılsa da doğanın teknolojinin üstünde olduğunu unutmamız gerekiyor. Alacağımız basit önlemler sayesinde dijital aletlerimizin ömrünü biraz daha artırabiliriz. Aşırı soğuk, ısı değişimiyle oluşan buğulanma tamiri oldukça pahalı olan hasarlar ortaya koyduğunu hepimiz biliyoruz çünkü bu gibi sorunlar garanti kapsamına alınmamakta. Üretici firmadan garanti istemeniz durumunda teknisyenlerin arızanın tespitini yapması çok kolay bu nedenle teknoloji üşümeye gelmez! 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.