elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Schneider Electric ve Cisco'dan Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti Alanında Stratejik İş Birliği

Schneider Electric ve Cisco, yapay zeka (AI) ve nesnelerin interneti (IoT) aracılığıyla dijital dönüşüme liderlik etmek üzere stratejik iş birliği başlattıklarını duyurdu.A- A+
19.02.2024 tarihli yazı 1369 kez okunmuştur.
Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümüne liderlik eden Schneider Electric ve küresel çapta öncü teknoloji şirketi Cisco; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde inovatif iş çözümleri geliştirmek üzere bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, enerji altyapısı, akıllı binalar, veri merkezleri ve endüstri çözümleri olmak üzere dört ana alanı kapsıyor.
 
Yapılan anlaşma ile iki şirket altyapı, bina, veri merkezi ve endüstri olmak üzere dört temel segmentte müşterilerinin ihtiyaçlarına yanıt veren ve sürdürülebilir çözümler geliştirecek.

Schneider Electric ve Cisco’nun uzmanlık ve deneyimini bir araya getiren bu stratejik ortaklıkla EMEA bölgesindeki şirketlere farklılaştırılmış hizmetler sunmak üzere bir model geliştirilecek. Bu kapsamda ‘teknoloji planlama’, ‘strateji ve yol haritası’, ‘bilgi teknolojisi (IT) ve operasyonel teknoloji (OT) entegrasyonu’ ve ‘enerji optimizasyonu’ alanlarında inovatif hizmet çözümleri sağlanacak. Bu model, her iki şirketin mevcut Çözüm Teknolojisi Entegratörü düzenlemeleri kapsamında yapay zeka (AI) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi teknolojileri entegre ederek endüstrilerin dijital dönüşümüne öncülük etme kararlılığını ve sürdürülebilirlik odaklılığını yansıtıyor.Yapılan anlaşmayı değerlendiren Cisco Müşteri Deneyimi (CX) EMEA Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Adele Trombetta, “Müşterilerimiz, daha düşük karbonlu bir geleceğe yönelik yoğun tüketici taleplerine kulak veriyor, sürdürülebilirliği çevresel ve ticari bir zorunluluk olarak stratejilerinde önceliklendiriyor. Müşterilerimizin sürdürülebilirlik girişimlerinin etkisini belirlemeye, hızlandırmaya ve ölçmeye yardımcı olabilecek çözümler oluşturmak için yapay zeka ve makine öğreniminin gücüne, otomasyona ve telemetri verilerimizin ölçeğine yatırım yapmaya devam ediyoruz. Schneider Electric ile stratejik iş birliğimiz, Cisco’nun müşterilerimizin kullanıcı deneyimini yeniden tanımlayabilecek, maliyet optimizasyonunu artırabilecek ve güvenliği geliştirebilecek en son teknolojiyle işletmeleri güçlendirme yolculuğunda önemli bir adımı simgeliyor. Birlikte, IT-OT yakınsamasında yeni standartlar belirleyerek, farklı sektörlerin ihtiyaçlarını karşılayan etkili ve anlamlı dijital çözümler oluşturmaya hazırız” dedi.Schneider Electric Güvenli Güç Bölümü Başkan Yardımcısı Pankaj Sharma ise “Cisco ile yaptığımız bu stratejik iş birliği, müşterilerimizin iş açısından kritik ihtiyaçlarını karşılarken inovasyon döngüsünü tüm hızıyla sürdürme ve müşterilerimizin dijital dönüşüm yolculuğunda en güçlü çözüm ortağı olma kararlılığımızın bir kanıtıdır. Schneider Electric ve Cisco’nun kolektif uzmanlığıyla yalnızca bütünsel dijital dönüşümü sağlamakla kalmayıp aynı zamanda müşterilerimizin sürdürülebilirlik ve karbonsuzlaştırma hedeflerini de destekleyen çözümler sunacağız" dedi.

Schneider Electric tarafından yayınlanan ‘AI Disruption: Challenges and Guidance for DC Design’ adlı yapay zeka konulu rapora göre, yapay zekanın hızlı büyümesi ve uygulanması, sektörler genelinde veri merkezlerinin tasarımını ve işleyişini değiştiriyor. Raporda, bu teknolojinin 2028 yılına kadar toplam veri merkezi enerji kullanımının %15 ila %20'sinden sorumlu olacağı belirtiliyor.

Başta yapay zeka olmak üzere teknoloji odaklı mega trendler, tüm sektörlerin gereksinimlerini değiştirirken Cisco ve Schneider Electric ortaklığı, geleceğin müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için kapsamlı çözümler sunmak üzere her iki şirketin güçlü özelliklerini bir araya getiriyor.

Bu doğrultuda yapılan anlaşmanın Dubai’de düzenlenen 2023 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’ndaki (COP28) Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde imzalanması da stratejik ortaklığın güçlü hedeflerini görünür kılıyor.

 

Kaynak:


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.