elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Su Altında Wi-Fi Testi |
Buffalo Üniversitesi

Buffalo Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, New York Buffalo yakınlarındaki gölde bir sualtında Wi-Fi ağlarını test etti. Amaç, derin denizde internet ağı gerçekleştirme. Etkileşimli ağ ve veri paylaşımını esas alan bu deney hakkında daha fazla bilgi yazımızın devamında.A- A+
20.10.2013 tarihli yazı 12450 kez okunmuştur.
Ses Dalgaları

Bu takım klasik wi-fi yerine yerine radyo dalgaları yapan wi-fi kullanıyor. Radyo dalgaları suya nüfuz edebilmesine rağmen sınırlı ve son derece sürekli. Bu nedenle yeni araştırmacılar ses dalgalarının kullanımı üzerine çalışıyorlar. Zaten ses dalgalarının doğal olduğunu ifade eden ekip, suyun altında yunuslar ve balinalar gibi bir çok balık türü arasında kullanıldığını da cümlelerine ekliyor.

Kablosuz iletişim su altında mümkün ancak bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Örneğin birbirleriyle iletişim kurmak isteyen farklı organizasyonlar ayrı ayrı sistemler kurmak zorunda kalacaklar. Bu da su altında şu an için büyük bir problem teşkil ediyor.


 

 İlginizi Çekebilir : Kablosuz Enerji Aktarımı

 

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) denizin tabanına tsunami sensörleri koymuş. Sensörlerden gelen akustik dalgalar sayesinde olası durumları öğrenebilecek. Ama malesef şu an suyun altında bu verileri hızlı bir şekilde paylaşan ve ileten bir sistem oturtulamamış.


Yardımcı Haberleşme

Buffalo Ekibi: "Şu an belli bir standardı oluşturmaya çalışıyoruz." diyor. Takım, Buffalo yakınlarındaki Erie Gölü'nde; 2 adet 18 kg.'lık sensörü suya bıraktılar. Ve veri akışını denetleyen bir laptop yardımıyla gözlemlerde bulundular.

"Bu batık kablosuz ağ bize, okyanuslarda kullanmak üzere; veri toplama ve analiz etmek için gerçek zamanlı bir fırsat sunuyor. Bir akıllı telefonu veya bilgisayarı olan herkes bu bilgileri denetleyebilir. Bu sistem özellikle tsunami veya diğer doğal afetler oluşmadan öğrenilen ağ trafiği ile yani veri aktarımı sayesinde hayat kurtarmada yardımcı olabilir." diyor araştırmacı 
Tommaso Melodia.

 


Bu sensörler çevre sorunlarını tespit edip çözmede bize yardımcı olabilecek. İlerleyen zamanlarda yakalanan iyi bir standart ile farklı araştırma grupları arasında gerçek zamanlı veri paylaşımı mümkün olabilecek. 

Buffalo Üniversitesi araştırma ekibi önümüzdeki ay Tayvan'da "sualtı ağı için buldukları verileri" konferansta sunacak.Kaynak:


► 
► BBC

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.