elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Örümcek Ağlarının Elektrostatik Etkisi
(Yayınlanmayacak)

Örümceklerin avlarını ağlarına nasıl çektikleri hep merak konusu olmuştur. Son dönemde yapılan araştırmalar ile bu çekimi sağlayan etkinin örümcek ağlarında bulunan elektrostatik etki olduğu açıklandı. Bal arılarının kanatlarını çırparken 200 volta kadar elektrik yükü oluşturmaları, bu sayede negatif yüklü çiçeklerden polen çekebilmeleri ise gerçekten hayret verici.A- A+
25.07.2013 tarihli yazı 4397 kez okunmuştur.

Örümcek Ağlarının Hayret Edici Özelliği


Bahçe örümceklerinin ağları  üzerinde yapılan araştırmada, ağların yapışkan ipliklerinin elektrik yüklü nesnelere hassas olduğunu ve bu nesne veya canlılara doğru hareket ettiğini gösterdi. Scientific Reports dergisinde yayımlanan araştırma da uçabilen birçok böcek türünün uçmaları sırasında büyük bir elektrik yükü oluşturduğu anlatılıyor. Bal arıları gibi bu böceklerin uçarken oluşturduğu elektrik yükü ile örümcek ağları tarafından çekilmeleri ve av olmalarının kolaylaştığı öne sürülüyor.
 

Bal Arıları 200 Voltluk Bir Elektrik Yüküne Sahip


Uçarken elektrik yükü oluşturan böcek türlerine ise en önemli örnek bal arıları. Bal arıları 200 volta kadar elektrik yükü oluşturabiliyor ve bu sayede negatif yüklü çiçeklerden polen çekebiliyor. Daha önce yapılan araştırmalar ile arıların vızıldayarak uçarken vücutlarında elektriksel bir yük biriktirdikleri bilinen bir gerçekti. Kanatlarını dakikada ortalama 12.000 kez çırparak kanat çevresinden vücutlarına uzanan bir elektromanyetik alan oluşturan arılar mumsu bir kabuksu yapıya sahip oldukları için elektriği iletmezler. Dünyanın en hızlı bilgisayarlarından biri saniyede 16 milyar aritmetik işlem yapabilirken, bal arısı aynı sürede 10 mikrowatt’tan daha az enerji harcayarak 10 trilyonluk işlem yapma kapasitesine sahip. Kablosuz haberleşmelerinin bu yetkinlikleri sayesinde olduğu düşünülüyor.
 

İlginizi Çekebilir: Köpekler de Google Glass Kullanacak

 
 

Örümcek Ağının Elektrik Yükü ile Etkileşimi

Araştırmada yer alan ABD’nin California Üniversitesi’nden Victor Ortega Jimenez, “Elektrik yüklü böcekler örümcek ağının bozulmasına neden olabilir... Böcekler, ağa çok yakın uçmaları halinde elektrostatik etkiye kapılarak tuzağa yakalanabilir” dedi. Bu düşüncesini geliştirmek isteyen Jimenez, eslektaşı Robert Dudler ile Araneus diadematus örümcek türüne ait ağlar topladı.

Ağların elektrik yüklü nesnelere nasıl tepki verdiği gözlemleyen ikili, yüklü nesne ile ağların arasında etkileşim yaşandığını gördü. Dahası, bir arının ağa doğru düşmesi esnasında, ağların büküldüğü ve avını daha iyi yakalayacak duruma geldiği görüldü. Ağdaki bozulmanın ise yakalanan böceğin vücut büyüklüğünün yarısı kadar olduğuna dikkat çekildi.

Kaynak

► ntvmsnbc.com
 

Ahmet Gökhan Seyrek Ahmet Gökhan Seyrek Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.