elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Nuriş Elektrik ve Kaynak Makineleri |
Ar-ge Mühendisi Utku ÖZTEMİZ

1953 yılında kurulan ve sektörünün ilk firması olarak öne çıkan Nuriş Elektrik ve Kaynak Makineleri A.Ş. 'ye misafirliğimizi sizlerle paylaşıyoruz. Detaylar yazımızın içerisinde.A- A+
28.03.2013 tarihli yazı 9567 kez okunmuştur.
Ar-ge çalışmalarıyla tanınan Nuriş Elektrik ve Kaynak Makinaları firmasının Ankara'da misafiri olduk ve arge mühendislerinden Utku ÖZTEMİZ ile başladık röportajımıza. 

Utku Bey, Nuriş Elektrik ve Kaynak Makineleri’ni kısaca tanıyabilir miyiz?

1953 yılında Ankara'da Türkiye'nin ilk ark kaynak makine üretici ünvanıyla kaynak makinesi sektörüne adım atmıştır. Köklü geçmişi ve 60 yıllık tecrübesiyle şu anda da sektörde bir marka olan Nuriş Elektrik ve Kaynak Makinaları A.Ş geleceğe de emin adımlarla ilerlemektedir. Kaliteden hiçbir şekilde ödün vermeden tamamen yerli sermaye ve işgücüyle sektörde zirveyi hedefler ve çalışanlarını bu hedefler doğrultusunda yönlendirmektedir.

Firma olarak yaptığınız / yapacağınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Nuriş A.Ş olarak kaynak makinesi sektöründe piyasaya yön veren firma olmak her zaman  yol haritamız olmuştur.. Bizim de bu yol haritasındaki görevimiz ihtiyaç ve taleplere göre ürün gamı her geçen gün arttırmak ve her ürünün gelişen teknolojiye uyumlulukları sağlamaktır.

Firmamız Punta kaynak makineleri, Plasma kesme makineleri, Tozaltı kaynak makineleri ve otomasyonları, Tig kaynak makineleri, Gaz altı kaynak makineleri, Ark kaynak redresörleri ve trasformatörleri ile sektörde söz sahibi iken son yıllarda revaçta olan Inverter kaynak makineleri ile de pazardaki yerini almıştır. Yakın zamanda piyasaya çıkacak olan PFC'li  Inverter Kaynak Makinesi ile de kaliteli ve müşteri odaklı ürünlerimize bir yenisini daha ekleyeceğiz.  
 
Şahsınız olarak şu an nasıl bir proje üzerinde ve ne konumda çalışıyorsunuz?

Firmada, yakın zamanda piyasaya çıkacak olan yeni Inverter kaynak makinelerinin ürün sorumluluğu pozisyonunda bulunuyorum.ARGE departmanında tasarım , iş takibi, test, malzeme tedariki konuları sorumluluğum altında bulunmaktadır. Ülkemizde, güç elektroniğinin ana çalışma alanlarından birsi olan kaynak sektörü ile hem teknik hem de yöneticilik alanında interaktif olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. 

 
Sizi ar-ge mühendisi olmaya yönelten kişisel ve dış etmenler nelerdir?

Nuriş A.Ş'de, insanların kafasındaki asosyal ARGE mühendisi yapısının dışında interaktif bir çalışma sürdürüyorum. Teknik çalışmaların yanı sıra sürdürdüğüm diğer sorumlulukların bu interaktif çalışmada payı büyüktür.

Hızla büyüyen ve sonu olmayan teknoloji dünyasının gelişmelerinde katkımın olması beni çok mutlu ediyor. Bulunduğum ortamlarda hep beyin takımında yer almak, fikirlerimle, çalışmalarımla olaylara yön vermek, sorumluluk almak, izlerden pay çıkararak kendi izlerimi yaratmak isteyen bir karakter yapım var.  ARGE'de de bu ortamı buldum ve bir şirket içerisinde kendimi en mutlu hissettiğim departman olarak görüyorum.
 
Ülkemizde ar-ge çalışmalarının düzeyi, diğer ülkeler ile kıyaslandığında ne durumda ve bunun sebebi sizce nedir?

Ülkemizde maalesef ARGE çalışmaları yeterli değeri görmüyor. Tüketim toplumu olma alışkanlıklarından bir an önce sıyrılıp üretim toplumu olmamız gerekiyor. Bunun için de sağlam bir politika izlenip insanların temelden yetiştirilmesi gerekiyor. Türkiye'deki üretici şirketlerin büyük çoğunluğunda böyle bir departman olmayıp yurt dışından alınan teknolojinin montajı yapılarak kendi ürünüymüş gibi lanse ediliyor. Bu politikaya karşı bir an önce caydırıcı önlemler alınması gerekmektedir.

ARGE denilince insanların aklına ilk olarak bilgisayar başına gömülüp hayattan izole asosyal birey profili geliyor. Ama iyi bir arge çalışması, üzerinde çalışılan konuya her haliyle hakim olunarak gerçekleştirilir. İnsanların verimnli bir şekilde çalışabilmesi için fikir alışverişlerinde bulunması gerekmektedir. İşin teknolojisini, piyasasını yakından tyakip etmeli, ihtiyaçları doğru çözümleyebilmelidir. İş dünyasını tanımıyorken çok zor olduğunu düşündüğüm bu konunun, sağlam bir ekip çalışmasının sonucu başarı ile sonuçlanabileceğini gördüm. Yeter ki insanların kafasında bir hedef olsun ve o hedefe ulaşmak için çalışmaktan, araştırmaktan sıkınılmasın. Ve tabiki, yöneticilerin bu departmana desteğini esirgememesi gerektiği gerçeğini hiçbir zaman unutmamak gerekir.

2013 yılı için sizin hedefleriniz nelerdir?

Hayatı kendim için basamak aralıkları çok büyük merdiven gibi görüyorum. Bir üst basamağa adım atması çok zor. Bu adım, bir üst basamak için niyetlenmk, gerekli altyapıyı hazırlamak, doğru zamanı beklemek ve hazır olduğunuzda harekete geçmek aşamalarını içeriyor..Geriye dönüp baktığınızda ise keşke dedirtmemesi gerekiyor. Bu yıla dair hedefim bu bu merdivenin basamaklarını olabildiğince sağlam adımlarla ve biraz daha hızlanarak çıkmak
 
Önümüzdeki 3 yıl içinde ar-ge çalışmaları konusunda ülkemizin ve firmanızın durumunu nasıl görüyor sunuz?

2000'li yıllar Türkiye için her açıdan devrim niteliğinde geçti diyebilirim. Gelişen teknolojiye ayrılan pay giderek artıyor. Son birkaç yılda Çin konusunda her Avrupa ülkesi gibi Türkiye de yanlış politikalar izledi ama bu yanlışlıktan çabuk dönüldüğü kanaatindeyim. Özellikle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu alanda özel sektör temsilcilerine birçok teşvikler sunuyor. Devletin gerek savunma sanayi alanında yaptığı yatırım ve teşvikler gerekse bilimsel çalışmalar yapan kurumlara ayrılan pay ve alınan başarılar gösteriyor ki Türkiye'nin önü açık.

Umarım Nuriş A.Ş de bu başarıların artması için üzerine düşerin yapacak, ulusal ve Uluslararası pazarda markasını gururla temsil etmeye devam edecektir.
 
Ar-ge alanında ilerlemek isteyen öğrenci arkadaşlarımıza önerileriniz nelerdir?

Öğrenci arkadaşlar okuldaki öğrendikleri bilgilerin boş olduğunu kesinlikle düşünmesinler. Bunu hepimiz yaşadık ama sonradan farkediliyor ki bu en büyük motivasyon kaybı oluyor. Teknolojiyi kullanmaktan ve teknoloji gündeminden uzak kalmasınlar.. Bilimsel araştırmalar yapan dergileri veya internet portallarını takip etsinler. Bunlar zaten herkesin yapabileceği şeyler ve her yerde alabilecekleri sıkıcı gelen nasihatler. Ama şunu muhakkak unutmasınlar üniversite sadece ders çalışılması gereken bir yer değil. Sosyaliteyi kesinlikle elden bırakmayın diyorum. Bir sosyal aktiviteye katılamadan, topluluk çalışmaları yapmadan, sanatsal faaliyette bulunmadan üniversiteden mezun olmayın. Üniversiteyi hatırladığınızda ders saatleri dışındaki vakitleriniz aklınıza gelecek. Bu da sizin için büyük bir motivasyon ve sosyal çevre edindirecek. En önemlisi bu...


" Utku ÖZTEMİZ "


Utku Öztemiz, 1989 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesinde doğmuş 5 yaşından itibaren de hayatına Ankara'da devam etmiş bir memleket sevdalısıdır :) Çok ilginçtir, hayatımın %80'lik dilimini doğduğum topraklardan uzakta geçirsem de oraya olan bağlılığım gün geçtikçe daha da arttı. Bu hatta arkadaşlarım arasında “Bir insan bilmediği tanımadığı memleketine nasıl olur da bu kadar bağlı olur” şeklinde alay konusu olsa da en büyük idealim mesleğimde marka olarak öncelikle ülkem için akabinde memleketim için çalışmalar ve yatırımlar yapmak.

İlköğretim ve lise eğitimlerimin ardından isteyerek girdiğim ve severek okuduğum Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünü kazandım. Derslere paralel olarak yürüttüğüm bir çok sosyal faliyetlerde yer aldım. Gazi IEEE Öğrenci Kolu kurucu başkanlığı görevini yürüttüm ve ekibimle birlikte bir çok başarılı projelere imza attık. Ayrıca 5 yıl boyunca aktif olarak görev aldığım Gazi Üniversitesi Türk Halk Müziği Topluluğu'yla çok güzel arkadaşlıklar, unutulmaz anılar, vazgeçilmez insanlar kazandım. Kayıpsız geçen lisans dönemi kendisini iş hayatına bıraktı. Şu anda Nuriş Elektrik ve Kaynak Makinaları A.Ş'de AR-GE mühendisi olarak kendimi geliştirmeye ve kurumuma katkı sağlama çalışmalarıma devam ediyorum. 

Emre Güneç Emre Güneç Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.