elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Müthiş Teknolojisiyle MYO Kol Bandı

Son 10 yılda teknolojinin inanılmaz derecelerde artış sağladığı dünyamıza, yepyeni bir teknoloji daha merhaba dedi. Elektrikport Mühendislik portalı olarak yazarken bile heyecanlandığımız bu teknolojinin detayları ise yazımızda saklı.A- A+
11.03.2013 tarihli yazı 11576 kez okunmuştur.

MYO KOL BANDI İLE TEK KOLDAN TÜM HAREKET KONTROL


Geçtiğimiz son beş yılda, dokunmatik ekranlar, fare ve klavyelerin yerini aldı. Fakat bu dokunmatik teknolojisi, acaba kendinden önceki teknolojiler gibi 30 yıllık bir saltanat mı sürecek? Yoksa tacını yeni gelecek teknolojilere mi kaptıracak? Thalmic Labs firmasına göre gelecek bir üst teknoloji 3D hareket kontrolü.

Microsoft Kinect ve çok yakında gelecek olan Leap Motion gibi, Thalmic Labs ‘ın MYO ürünü ile de bilgisayar kontrol etmek mümkün. Fakat MYO, benzediği bu cihazlar gibi optik sensörle değil, hareket algılama ve kas aktivitelerinin birleşimiyle oluşan bir sistemle çalışıyor.

Şimdiki MYO bir kol bandı. Çok fazla kullanıldığında bunu farkedebilen ve eşleştirildiği cihaza bluetooth 4.0 ile sinyal göndererek uyarı da bulunabilen de bir sisteme sahip. Firma, MYO için, kişiye özel sensörü ile tek bir parmağın bile hareketini algılayabildiğini idda ediyor.Firmanın tanıtım videosunda da gördüğünüz üzere, iTunes çalma listesi kontrolü, Mass Effect 3 gibi oyunlar ve sunumlar için tüm foksyonlar kullanılabiliyor. Ayrıca son görüntülerde de bir kayakçının Google Glass gibi bir gözlüğün de yardımıyla ve sadece birkaç bilek hareketiyle Facebook ‘a video yükleyebildiği de gösteriliyor.

Kimsenin bir kolundan başka hiçbir yerini kullanmadan kontrol edebildiği aşikar olan MYO, kola sarıldığı andan itibaren tüm el ve parmak hareketlerini algılayabiliyor. Ayrıca Leap Motion ve Kinect ‘teki gibi sınırlı bir kontrol ile değil.

MYO şimdiden 149$ ‘dan ön siparişleri almaya başladı. Ayrıca firma, yazılım desteği sağlamak için geliştirici kütüphanesini de yayınladı ve ekledi ; “ MYO 2013 ‘ün ikinci yarısında piyasaya çıkacak “.


Kaynak :
► gizmag.com
Emre Güneç Emre Güneç Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.