elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Moda Tasarımında 'Elektronik Teknoloji' !!!

Gittiğiniz bir davette gecenin yıldızı olmak ister miydiniz? Yada göz kamaştıran bir ışıltı ile dikkatleri üzerinize toplamak ? Evet, elektronik devrelerin kıyafetlere entegrasyonu ile artık bu mümkün. Şıklığı elektronik teknoloji ile yakalamak isterseniz, haberin devamında detayları bulabilirsiniz.A- A+
24.03.2013 tarihli yazı 12212 kez okunmuştur.
Elektronik devreler, artık hayatımızın hemen her noktasında ihtiyaç duyduğumuz sistemlerdir. TU Berlin ve Fraunhofer IZM bilim adamlarından, 4 mühendis tarafından 2009 yılında kurulan Strechable Circuits Şirketi de oldukça inovatif bir düşünce ile moda tasarımında elektronik devreleri kullandı.  

 


 

Peki Teknoloji Moda da Nasıl Kullanılıyor?
 

Çeşitli tasarımcıyla çalışan firma bu elbiseleri tasarlarken, duygu, his, hareket ve insan vücudunu referans alan birçok farklı sensörü kullanarak, kullandığı sensöre göre ölçüm alıyor. Bu ölçümler neticesinde microdenetleyiciler ile de kontrollü bir şekilde  LED teknolojisini de bir araya getirerek moda da özgün ve farklı bir tasarım yaratmıştır.LED ışıklandırma da genelde beyaz ışık kullanılırken farklı renklerin kullanımıyla da farklı tasarımlar oluşturulmaktadır. Ayrıca LED ışıklarına Swarovski kristallerinin entegre edilmesiyle de yoğun ve farklı ışık açılarının oluşumu sağlanarak tasarımda estetiklik artırılmaktadır.
 

Novanex firmasının etkileşimli elbise tasarım videosu 

Tüm bu sistem, giyilebilir esnek baskı devre kartlarına(PCB), SCB teknolojisi ile monte edilir. Ardından tasarımcılar tarafından, bu devre kartları kıyafetlerin farklı kesimlerinde kullanılarak muhteşem görüntü oluşturan kıyafetler oluşturulur.

 

Mareike Michel 'in tasarım videosu Klight 

► FotoPort: LED AYDINLATMALI KIYAFETLER


 

Kaynak :

 Stretchable Circuits


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.