elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Silikon Vadisi'ne Gidecek 10 Genç!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında 100 bin lira hibe desteği alarak, Silikon Vadisi'ne gidecek 10 tekno girişimci genç belirlendi.A- A+
31.10.2012 tarihli yazı 8932 kez okunmuştur.Bu sayede Yetenekli Gençlerin Projeleri Dünya Pazarına Açılacak
Plug and Play firmasının organize edeceği bir aylık eğitime katılacak olan girişimciler, kendi alanlarıyla ilgili Silikon Vadisi’ndeki şirketlerle görüşme imkanı bulacaklar. Ayrıca diğer ülkelerden gelen girişimcilerle ve yatırımcı şirketlerle bir araya gelecekleri etkinliklere katılacaklar. Fikir ve projelerini de Silikon Vadisi’ndeki uluslararası şirketlere pazarlama fırsatı elde edecekler. Şirketlerini daha ileriye götürmek için danışmanlık hizmeti de alabilecekler.

Silikon Vadisi'ne gönderilecek 10 kişilik ekip şöyle :
Serdar Raşit Alemdar
Kubilay Kaan Aydın
Çağrı Karahan
Hacer Yalım Keleş
Mert Küçük
Salih Kükrek
Veli Burak Çelen
Mehmet Çakır
Ahmet Engin Bayrak
Umut Gültepe

Tübitak Masrafları Karşılıyor
Silikon Vadisi'ne gönderilecek girişimcilere 21 bin dolar hibe veriliyor. Girişimci gençlerin eğitimi için firmalara 11 bin dolar ödenecek ulaşım, konaklama ve yaşam giderleri için 10 bin dolar destek verilecek.Girişimciler, ABD’ye gitmeden önce TÜBİTAK’ın Gebze yerleşkesinde Plug and Play firmasından gelecek bir yetkili tarafından verilecek 2 günlük eğitime katılacak.

Desteklere Hız Kesmeden Devam
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptığı açıklamada "Bugüne kadar 748 tekno girişimciyi destekledik" diyor ve bundan sonrada desteklerin hızla artacağını belirtiyor. Bizim ülkemizden de Bill Gates'ler, Steve Jobs'lar beklediğini dile getiriyor. Gençlere güvenini ve fikirlerinin sağlamlığını geleceğin bu ülke için en zengin kaynak olduğunu belirterek girişimci gençlere yapılan yatırımların önemini vurguluyor.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından ”Girişimcilik ve Yenilikçilik Eğitim ve Araştırma Faaliyetlerini Destekleme Programı” adıyla yeni bir program başlatıldı. Bu yıl ilk kez uygulanan programa 2009, 2010 ve 2011 yıllarında Enformasyon ve Elektromekanik / Elektrik alanlarında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı’ndan yararlanan 42 kişi başvurdu. Yapılan başvurular TÜBİTAK BİDEB tarafından düzenlenen panellerde değerlendirilerek, en yüksek puana sahip ilk 10 adayın Silikon Vadisi’ne gönderilmesine karar verildi. Belirlenen girişimcilerin programa katılmaması durumunda 10 kişilik yedek bir liste oluşturuldu.

Silikon Vadisi'nde 24 Kasım-23 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek programa katılacak girişimciler, spor analitiği çözümleri, gelişmiş video teknolojileri, simülasyon, insansız hava aracı, yazılım güvenliği, yüz ifadesi ve düşünce gücüyle bilgisayar kullanımı ile sosyal moda gibi alanlarda çalışma yapıyor.


Silikon Vadisi Türkleri

Kaynak : Tübitak,NTV
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.