elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

LED Teknolojisinde Yeni Bir Yüz |
Ateş Böcekleri

LED yüzeylerinin tasarımında ateş böceklerinden faydalanan bilim insanları %55 artı verim sağlamayı başardılar.A- A+
18.01.2013 tarihli yazı 12448 kez okunmuştur.
Biomimetik yani bilimin doğayı taklidi teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle inanılmaz noktalara varıyor. Bu seferde ateş böceklerinden yola çıkan bilim insanları bu canlıların fenerlerinin iç yapılarının dizaynından faydalanarak geliştirdikleri LED'lerde ışık miktarını 2 katına çıkarmayı başardılar. 
Ateşböcekleri vücutlarında gerçekleştirdikleri kimyasal reaksiyon sayesinde lümenesan maddeler üretebiliyorlar.  Üretilen lümenesan ışık böceğin kütikula tabakası tarafından emilir. Ancak ışığın bu tabakadaki hızı havadan daha az olduğu için ateş böceğinde "fener" dediğimiz yere yansırlar ve burası akkor hale gelir. Kütikula tabakasının eşsiz yüzey geometrisi iç yansımayı minimize eder. İşte eşsiz geometriyi elektron mikroskobunda inceleyen uzmanlar bu geometriden faydalanarak yeni bir LED yüzeyi tasarladı.

Yukarıda gördüğünüz bir Photuris'in fener yapısı. Eşsiz çıkıntı ve geometri ışığı maksimize etmek için tasarlanmış. Aynı tasarımı nanoölçekte led yüzeylere uygulanmasıyla ciddi verim artışı sağlanmış. Şimdi amaç bunu makro düzeyde de bunu yapabilmek. 


Kaynak:Science Daily
Mehmet Cem Ateş Mehmet Cem Ateş Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.