elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kızılötesi Işınlar ile Kablosuz Şarj Dönemi Başlıyor!

Kablosuz şarj son yılın en gözde teknoloji gelişmelerinden biri. Wi-Charge kablosuz şarj olayını biraz daha farklı bir şekilde sunmaya hazırlanıyor. Ayrıntılar haberimizde.A- A+
11.02.2016 tarihli yazı 11360 kez okunmuştur.

Kızılötesi İle Şarj Problemi Çözülecek

Dünyadaki kablosuz cihazların en büyük sorunu olan şarj problemini İsrail firması Wi-Charge kızılötesi lazer teknolojisiyle çözmek istiyor. Kızılötesi görünmez dar bir ışık ışınıdır. Kablosuz şarj, indüksiyon veya manyetik rezonans türleri için radyasyon yayan bobinlerin aksine bu yöntem tam ışık enerjisini yeniden dönüştürmeniz için verici bir lazer diyot ve alıcı bir fotovoltaik hücre kullanmaktadır.
 


 
►İlginizi Çekebilir: Kablosuz Enerji Aktarımı

 

Radyasyon Yaymadığı İddia Ediliyor

Çoklu şarj görevi de yerine bu teknoloji ile, evinizin ya da iş yerinizin tavanına monte edilen küçük sistem sayesinde ortamda bulunan cihazlar kablosuz bir şekilde şarj olabilecek. Wi-Charge, ortamda kullanacağınız cihaz sayısına göre farklı boyutlar ve farklı güçlerde olacak. Ev için ufak bir Wi-Charge kullanırken, kafe ve lokantalar için daha büyük bir cihaz kullanılacak. Bu sayede daha geniş ve kuvvetli bir ışın yayımı yapabilecek. Cihaz kızılötesi ışık ışını kullandığından dolayı radyasyon olmadığını iddia ediliyor. 


Duman dedektörü tarzı bir kutu ile tavana monte edilen Wi-Charge, cihazınıza tıpkı bir kılıf gibi taktığınız alıcı ile bağlantı kuruyor. Tavandaki cihaz çok geniş bir alana kızılötesi ışın yaymakta ve ışınlar cihazınıza taktığınız algılayıcı ile temas ettiği anda, cihazınız şarj olmaya başlıyor.  Bu yıl satışa sunulacak olan Wi-Charge'ın 200 dolardan daha ucuz olması bekleniyor.


Kaynak:


spectrum.ieee
businesswire

Yazar: Anıl Gül
Anıl Gül Anıl Gül Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.