elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Floresan lambalar tarih mi oluyor?

ABD’li bilim adamları LED’ler kadar verimli ve onlara göre daha yumuşak ışık yayan titreşimsiz plastik ampul geliştirdi.A- A+
04.12.2012 tarihli yazı 12375 kez okunmuştur.
Wake Forest Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı polimer karışımı nano malzemeler ile yeni ampul üretti. Araştırmacılar bu yeni ampulün, geleneksel floresan lambalardan iki kat daha verimli olduğunu belirtiyorlar ve bu plastik ampulün floresan lambaların yerini alacağını iddia ediyorlar.

Projeye liderlik yapan Caroll, birçok insanın, gözlerini yorduğu için floresan lambalardan şikayetçi olduğunu belirtiyor ve yeni geliştirdikleri ampul sayesinde bu gibi problemlerle karşılaşmayacaklarını söylüyor.

Plastik ampul, üç kat plastik beyaz ışık yayan polimerden oluşuyor ve herhangi bir renk ve şekil için üretilebiliyorlar. Bu polimerler az miktarda nano malzemelerle harmanlanarak ışık yayarlar. Bu süreç Alan Kaynaklı Polimer Elektrolüminesans (FIPEL) olarak adlandırılıyor.

Bilim adamları bu yeni alternatif LED ışık kaynağının, verimsiz akkor ve floresan lambaların yerini alacağından emin gözüküyor. Bu kaynağın daha soğuk ve doğal olmadığını belirtiyorlar ve tek sorununun kısma anahtarlarıyla birlikte kullanıldıklarında az bir titreşim oluşturması olduğunu söylüyorlar.

Kaynak: theengineer.co.uk

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.