elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Biri Bataklıktan Elektrik Üretmek Mi Dedi?

Bilim insanları beklenmedik bir enerji kaynağını daha keşfetti: Bitki Mikrobiyal Yakıt Hücresi. Bataklıklardaki bitki kökleri ve toprak bakterileri arasındaki doğal etkileşim sayesinde elektrik üretilebilecek.A- A+
27.11.2012 tarihli yazı 10896 kez okunmuştur.
Gün geçtikçe insanlık için yararlı olabilecek temiz ve doğal enerji kaynakları bulunmaya devam ediyor. Wageningen Üniversitesi’nde doktora çalışmasını bu konu üzerinde yapan Helder, bitkileri kullanarak elektrik üretmeyi başardı. Helder ve çalışma arkadaşları araştırmalarında, Bitki Mikrobiyal Yakıt Hücresinin, bitkiler büyümeye devam ederken topraktan elektrik enerjisi çektiğini gözlemlediler.

Elektriği Nasıl Üretiyoruz


Bitkiler fotosentez yoluyla organik madde üretirler. Kökler üretilen bu organik maddelerin (kullanılmayan) %70’ini toprağa salgılarlar. Kök etrafındaki bakteriler bu maddeleri parçalayarak elektrik enerjisine kaynak olan organik tortular oluştururlar. Bu indirgeme süreçleri sırasında elektronlar serbest hale geçer. Helder ve arkadaşları, bakterilere yakın elektrotlar koyup serbest haldeki elektronları absorbe ederek meydana gelen potansiyel fark sayesinde elektrik enerjisi ürettiler.
 
Bitki Mikrobiyal Yakıt Hücresi ile büyüyen bir bitkiden metrekare başına 0,4 Watt enerji üretilebiliyor. Bu enerji biyokütlenin fermente edilmesiyle oluşan enerjiden daha fazladır. Gelecekte bitkilerden elde edilen bu biyo-elektrik sayesinde metrekare başına 3.2 Watt enerji üretilebilecek.

Bu teknik kısa bir zaman sonra dünya çapında büyük bataklık alanlarında uygulanırsa, tüm dünya yeni, temiz ve ucuz bir enerji kaynağına sahip olabilir.

Kaynak: ScienceDaily

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.