elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

3D Yazıcı İle Organ Kopyalamak Mümkün mü?

Matbaa Teknolojisinin gelişmesiyle hemen her şeyin baskılanarak, kopyalanıp çoğaltılır hale getirildi.Peki bu canlı organlar için de mümkün mü? Avustralyalı Bilim Adamlarının bu konu üzerinde yürüttükleri çalışmalar da günümüzde olmasa da gelecekte mümkün gözüküyor.A- A+
28.03.2013 tarihli yazı 17461 kez okunmuştur.

Ameliyat olmak yada organ nakli beklemek yerine insanlar belki de kendi kök hücrelerinden mürekkep üreterek ev ortamında kopya organ basabilecekler. Evet bu günümüz için hayal olsa bile bu hayali gerçekleştirmek için Claifornia'da bulunan Organovo firmasına bağlı bilim adamları Avustralyalı mühendislik firması Invetech'le elele verip çalışmalara başladı.


İnsan Hücresinden Mürekkep

Dünyanın ilk insan dokusu basabilen bio yazıcısını geliştiren ekibin hedefi ilerde bu yazıcı sayesinde görünüşü ve işlevselliği ile orijinalinin birebir kopyası insan organı basabilmek. Üç boyutlu baskı teknolojisi tıp alanına entegre etmeye çalışan 30 kadar mühendis ve biologtan oluşan bu ekip, son derece steril bir ortamda yaptıkları çalışmalarda organ dokusunu özel bir jelden, kullandıkları mürekkebi de insan hücresinden elde etmektedirler.

Yağlı dokudan veya kemik iliğinden alınan kök hücrelerden mürekkep elde edilerek hücrelerin aynı özellikte olması sağlanıyor. Bir milimetrelik doku için milyonlarca hücre gerekiyor.

Firma kalp kası, akciğer veya damar dokusu basabiliyor ama tam bir organı basmak şu an için uzak bir tarih.Çünkü burada ki en büyük engel henüz tam anlamıyla bir damarı kopyalabilmenin imkansız oluşu.


  

Ekibin yöneticisi Keith Murphy, "İki ayrı yazıcı başı ayrı materyaller basıyor, hücreler bir tarafta, dokunun şeklini veren jel diğer tarafta. Artı eksi 20mikron hata payı ile basılan hücreler birleştirildiğinde doku elde edilmiş oluyor.'' diyerek şu sözleri de ekledi; "Damar üretiminde sınırlı olanaklara sahip iseniz kalınlığı üzerinde de çalışmanız sınırlanıyor. Şimdilik 1mm'den küçük ebatlarda çalışabiliyoruz. İleride damar sistemi üretilebildiğinde daha geniş dokular üzerinde çalışmayı düşünmeye başlayacağız.''


İlaçlar artık insan üzerinde Denenmeyecek

Basılan hücreler hastadan alındığı için, hastanın vücudunun bu yeni organı kabul etmemesi gibi bir durum söz konusu değil. Ayrıca  ilaçların ve kimyasalların insan üzerindeki etkisi de ilk bu dokularda test edilerek belirlenebiliyor.

Kaynak :

Organova
Smartplanet

 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.