elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

YTU Racing Ülkemize Kupayla Döndü

Yıldız Teknik Üniversitesi'nin öğrenci projelerinden YTU Racing,ülkemizi 8-12 Temmuz tarihleri arasında İngiltere'nin Silvertone pistinde düzenlenen ve dünya üzerindeki en prestijli mühendislik yarışması olan Formula Student'da başarıyla temsil etti. Detaylar haberimizde.A- A+
18.08.2015 tarihli yazı 7252 kez okunmuştur.
Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Teknolojileri Kulübü öğrencilerinin 2011 yılında kurduğu YTU Racing, dünyanın üniversiteler arası en büyük ve en prestijli mühendislik yarışması olan ve çeşitli ülkelerde gerçekleşen Formula Student’a katılmak ve geleceğin yetkin, çok yönlü ve kendini en iyi şekilde ifade eden mühendislerini yetiştirmek amacıyla kurulmuştur.
 

 
Birçok parçası öğrenciler tarafından tasarlanıp imal edilen ve YTR02 kodlu ikinci araçlarıyla, 5 adet zorlu testi başarıyla geçen ekip, başarısını 'En Efektif Medya ve İletişim Ödülü' ile, 28 ülkeden gelen 135 üniversite arasından 1. olarak taçlandırdı ve ülkemize bu alandaki ilk kupasını kazandırmış oldu!
 


Farklı disiplinlerin bir araya geldiği takım; 16 makine, 3 endüstri, 1 elektrik, 1 malzeme mühendisliğinden 21 lisans öğrencisi ve 2 danışman akademisyenden oluşup, bir yıl boyunca hazırlanarak, Formula Student yarışmasının konsepti olan, tek kişilik açık tekerli bir formula aracının tasarımını ve üretimini gerçekleştirmektedir.
 

 


Yarışma konseptinde üniversite öğrencilerinin oluşturduğu takım bir yıl içerisinde, her yıl belirlenen kuralllara uygun edilmek şartıyla, formula tipi tek kişilik bir yarış aracının tasarımını, imalatını ve testini gerçekleştirir; yarışma zamanında aracını denetleyici jüri önünde sergileyip çeşitli performans testlerine katılırlar. Bir yarış aracının yanında öğrenciler, bir firma gibi aracının maliyet analizlerini, pazar analizlerini, satış tahminlerini, firma yönetimini, organizasyon yapısını yine bir denetleyici jüri önünde sunarlar.

Yarışma sayesinde öğrenciler, üniversitede aldıkları teorik eğitimi pratiğe dökme imkanı kazanmakla beraber, yapılan tasarımlarda maliyet, üretilebilirlik, sürdürülebilirlik ve performans kriterlerini beraber değerlendirme imkanı yakalıyorlar. Bu sayede daha üniversiteden mezun olmamış iken, gerçek mühendislik dünyasında, sürecin merkezinde olan maliyet kriteri ile tasarım yapmayı öğrenmiş oluyor ve bu tasarımlarını hayata geçirme fırsatı yakalıyorlar. Mühendislik olarak; mekanik tasarım, analiz, simülasyon, araç dinamiği, ar-ge, imalat-üretim yöntemleri, test ve dokümantasyon konuları hakkında çalışarak teknik altyapılarını geliştirmekteler. Bunun yanında Formula Student, takım çalışması başta gelmek üzere zaman yönetimi, proje yönetimi, maliyet ve pazarlama gibi alanlarda da eşsiz bir tecrübe sağlamaktadır. 
 

 


 
YTU Racing, Temmuz 2012′de Class-2 olarak katıldığı Formula Student İngiltere ayağında, birçok takım arasından maliyet kısmında 6. olarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Sonraki yıllarda ilk formula aracını başarıyla üreten takım, bu araçla Temmuz ayında Formula Student 2014 İngiltere yarışmasına katılmış ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ilk formula aracı olan “YTR01″ kod numaralı yarış aracı ile katıldıkları yarışmada,denetleyici jüri tarafından aldıkları olumlu geri bildirimler ve kazandıkları büyük yarışma tecrübesi ile ülkemize dönerek, 2015 yılı için, Ağustos ayında kurduğu yeni ekip ile beraber çalışmalarına başlamıştı. Birçok parça öğrenciler tarafından tasarlanıp imal edildi ve çok yönlü Ar-Ge yaparak, karbonfiberden parçalar imal edildi ve araç ağırlığı ciddi anlamda azaltıldı. ‘’Rekabetçi ve yerli mühendislik’’ mottosuyla yola çıkan ekip, bu sene 8-12 Temmuz tarihleri arasında Formula Student İngiltere yarışına katıldı. 28 ülkeden 135 ünivesitenin katıldığı yarışmada,takımın YTR02 kodlu aracı 5 adet statik denetim testini başarıyla geçti.
 


Yarışmanın son günündeki Ödül Serominisi’nin bir konuğu da YTU Racing oldu. Takımını ve yarışmayı en iyi tanıtan, en çok kişiye duyurabilmiş ekibe verilen ‘En Efektif Medya ve İletişim Ödülü’ ile başarısını taçladıran ekip, ülkemize bu alandaki ilk kupasını kazandırmış oldu. YTU Racing, aldığı ve alacağı destekler ile Formula Student yarışmasının en iyi takımları seviyesine gelmek için adım adım ilerleyecektir.
 http://yturacing.com/

Ekip Hakkında Detaylı Bilgi için;
 


Kaynak:

►MakTek YTU Racing

Mustafa Şirin Mustafa Şirin Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.