elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

YILDIZLI PROJELER YARIŞMASI FİNALİ 2013

YTÜ IEEE Öğrenci Kulübü’nün her yıl ‘’Fikrini Geleceğe Taşı’’ sloganıyla düzenlediği Yıldızlı Projeler Yarışması’nda her sene olduğu gibi proje sahipleri büyük bir tutkuyla ve özveriyle yaptığı çalışmalarının sonucunu aldı.A- A+
17.06.2013 tarihli yazı 13157 kez okunmuştur.

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü’nün dört senedir düzenlediği bu sene de Teknoloji Transfer Ofisi ile beraber beşincisi düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması’na bu güne kadar 85 farklı üniversiteden 614 proje ekibi başvurdu. Yıldızlı Projeler Yarışması 2013’te ise 47 farklı üniversiteden 127 farklı proje başvurusu alındı. Geniş katılımın olduğu yarışmada başvuruların değerlendirilmesi sonucunda finale çıkmaya hak kazanan proje ekipleri belirlendi.

  

YTÜ Davutpaşa Kampüsü Elektrik Elektronik Fakültesi konferans salonunda 11 Haziran 2013 günü gerçekleşen final gününde projelerin değerlendirilmesi Sanayi ve Bilim Kurulu’nun işbirliğiyle yapıldı. Üniversitelerin gözde akademisyenlerinden oluşan Bilim Kurulu ve başarılı sanayicilerden oluşan Sanayi Kurulu sayesinde üniversite–sanayi işbirliği bir kez daha somutluk kazandı.
 Değerlendirme Kurulu’nda Sanayi temsilcilerinden Elginkan Vakfı Genel Müdürü İlhan Üttü, Etiya Teknoloji Yöneticisi Serdar Dağdelen, Makine Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Büyükdede, Viko Elektronik AR-GE Müdürü Oktay Nak, Murat Makine Genel Müdür Yardımcısı Can Yurtseven, Turkcell AR-GE Genel Müdür Yardımcısı Tarık Kıranda, Microsoft Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Burak Bayburtlu, Aselsan Proje Yöneticisi ve Tasarım Lideri Serhat Özdemir yer aldı. Ayrıca Bilim Kurulu temsilcilerinden Prof. Dr. İbrahim Şenol, Prof. Dr. Cengiz Kaya, Doç. Dr. Zehra Yumurtacı, Doç. Dr. Nur Bekiroğlu, Yard. Doç. Dr. Umut Engin Ayten, Yard. Doç. Dr. Utku Büyükşahin ve Dr. Engin Ayçiçek’ te etkinliğe katılım gösterdiler. Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve YTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Dekanı Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Recep Yumurtacı ve bu sene Yıldızlı Projeler Yarışması’nı beraber yürüttüğümüz Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz’ın da katılımı ile final günü etkinliğimizi gerçekleştirdik.
 

Değerlendirme Kurulu’nda yer alan Elginkan Vakfı Müdürü İlhan Üttü konuşmasın da “Biz ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi’nde bu tarz yarışmalara hep destek veriyoruz. Yıldızlı Projeler Yarışması’nın beşincisi düzenleniyormuş fakat biz ilk kez tanışıyoruz. Bu yarışmanın diğerlerinden farkı tamamen öğrenci etkinliği olmasıdır bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz.” diyerek yapılan organizasyona olan memnuniyetini dile getirdi.

  

Finalist projeler, Yıldızlı Projeler Yarışması’nın yenilikçi değerlendirilme kurulu yapısı ve somutlaşmış üniversite-sanayi işbirliği sayesinde sanayinin proje geliştirme için sunduğu sermayesi gibi teşviklerden yararlanmak için rakiplerinin önüne geçmek için çabaladılar. Proje sahiplerinin etkileyici sunumlarıyla başlayan final günü, Sanayi ve Bilim Kurulu’nun teker teker projeleri incelemelerinin ardından puanlamaların yapılmasıyla devam etti. Gün sonundaki ödül töreninde, dereceye giren proje ekiplerine ödülleri verilerek, kendilerineçeşitli iş birlikleri fırsatları sunuldu. Heyecanla beklenen ödül töreninde mansiyon ödülleri ve ilk üçe giren projeler açıklandı.
 

Birincilik ödülünü, Ceyhun Afşin Derinboğaz’ın sahip olduğu “Grafen Nano Malzeme Katkılı Yüksek Performanslı Lityum İyon Batarya“ projesi kazandı. Projenin amacı Grafen Nano malzeme katkılı Lityum bataryanın, konvensiyonel Lityum bataryalara göre iç direncinin çok daha düşük olması ve Grafenin oda sıcaklığında elektrik iletkenliği en iyi olan malzeme olmasıyla hem şarj hem de deşarj olması sırasında akıma gösterilen direncin minumum seviyede tutulmasıdır. Bu sayesinde bataryanın ısınma sonucu patlama tehlikesini ortadan kaldırdığı gibi normal şarj olma süresini 10 – 20 kat azaltmaktadır.
 İkincilik ödülünü, Hakan Çoşkun’un sahip olduğu “Bir Alt Uzuv Rehabilitasyon Robotunun Kas Aktivasyonu Tabanlı Kontrolü “ projesi kazandı. Projenin amacı fizik tedavi ve rehabilitasyon amaçlı kullanılan robotlarla yapılan egzersizlerde hareket olmasa bile meydana gelen kas kasılmalarının durumunun incelenmesidir. Bu amaçla kas aktivasyonları değerlendirilerek karar verebilen empedans kontrol ve PID kontrol gibi iki konvansiyonel kontrol tekniği ile desteklenen akıllı kontrolcü geliştirmektir. Oluşturulan bu sistemle hasta uzvunu hareket ettiremediği kas aktivasyon seviyesi kontrol edilerek karar verilir ve hasta uzvunu eklem hareket açıklığı sınırına kadar taşınır.
 

Üçüncülük Ödülünü, Ergin Şahin, Çilem Acar, R. Aybüke Gözütok ve Ecem Fırat’ın sahip olduğu “Yüksek Performanslı Servo Uygulamalar için Motor Sürücüsü Tasarımı ve Uygulaması“ projesi kazandı. Projenin amacı yüksek performanslı servo uygulamalarda kullanılan kalıcı mıknatıslı senkron motor için sürücü tasarımı yapılarak oluşturulan ve Proteus PC arayüzü ile tasarlan bu devrenin yerli kaynaklar kullanılarak üretilebilmesi, kabul edilebilir hata sınırları içerisinde çalışacak bir servo sürücüsünün hayata geçirilmesi ve bunu yaparken de maliyetinin en az düzeyde tutulmasıdır.
 

Mansiyon Ödüllerini alan projeler ise Gülşah Maden’ in “Acil Durum Anında GSM Modülü Kullanarak Kaza Yerinin Koordinatlarının Cep Telefonuna Yollanması”, Efekan Egeli ve Mert Safa Karakoç’un “ Kinect Destekli Türk İşaret Dili Eğitim Sistemi”, Hüsnü Barkın, Kadriye Budak, Mahsun Geçkel ve Serbest Tayşi’nin “Tarlam Cebimde & Mahsulüm Güvende & Rahatım Yerinde”, Halit Algül, Berker Semerci ve Salih Babalık’ın “Güneş Işınımının İç Mekanların Aydınlık Düzeyi İle İlişkisi”, Adalet Kıratlı’nın “Ayak Kokusu Giderici, Bakteriyel ve Fungal Enfeksiyonları Önleyici Çorap”, Cihan Ayhancı’nın “Zigbee ile Akıllı Tarımsal Sulama Sistemi Projesi”, Gamze Songül, Mehmet Ali Göytepe, Canberk Sözer ve Furkan Tunçel’in “CNC (Bilgisayarlı Nümerik Kontrol) Dik İşleme Tezgâhlarında Esnek bir Güç İletim Yöntemi ile Spindle Mekanizmasını Hareketli Tezgâh Yapısının Dışında Konumlandıran Yeni Bir Tasarım” oldu.
 

Ödül törenin ardından Yıldızlı Projeler Yarışması 2013 Finali Bilim Kurulu, Sanayi Kurulu, proje sahipleri ve de katılımcıların olumlu mesajlarının ardından sona erdi.


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.