elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkiye'de Arge Mühendisi Olmak Nasıl Bir Duygu ?

Arge mühendisleri teknolojinin gelişmesinde çok önemli yere sahiptirler, peki Türkiye'de arge mühendisi olmak nasıl bir duygu? Hem para kazanması hem saygınlık kazanması neye bağlı ?A- A+
27.04.2013 tarihli yazı 52900 kez okunmuştur.
Türkiye de sayıları yaklaşık olarak 40 000'i bulan arge mühendisleri her alanda ürünlerine yenileme yapmaya çalışmaktadırlar. Aslında bakarsanız ülkemizde mühendis olmak çoğu mühendis için; hak ettiği maaş ve sosyal güvenceye sahip olamamak, gerekli mesleki saygınlığı görememektir.  ► Her şeyden Önce Mühendis Kavramını Öğrenelim.
 
Arge Mühendisi Yarı İletkenler Üzerinde Çalışıyor

Gelişmiş ülkelerde zenginlerin çoğu mühendislerden oluştukları halde bizim ülkemizde daha çok müteahhit, avukat, sanatçı ve çiftçilerden oluşmaktadır. Bunun sebebi teknoloji sektöründe mühendisin faaliyetin büyük olması ancak ülkemizdeki teknoloji üretimin gelişmiş ülkelere göre çok az olması. Şöyleki hiç bir Türk teknoloji şirketi %100 kendi geliştirdiği ürünüyle dünya markası olamamıştır. Bu da iş verenlerin mühendislere değer verip mühendislik işi yaptırmamasından kaynaklanır. Türkiye'de mühendisler ne iş yapar yazısını okumanızı tavsiye ederiz. Tıklayın. Vergi rekortmenleri listesine bakarsanız belirli meslek grupları içerisinde doktorlar, avukatlar , sanatçılar ve diğerleri bulunur. Bunun sebebi çok sosyal bir ülke olmamızdan mı yoksa adli sorunların çok çıkmasından mı olduğu bilinmesede Türkiye'de insanlarla iç içe olan meslek gruplarının elektrik ve makine işleriyle uğraşan meslek gruplarından daha etkin olduğu görülüyor, bunun yanında USA'de Elektrik Mühendisliği'ne girmesi Tıp Fakultesine girmekten  ve mezun olması da aynı şekilde daha zordur. Bilgisayar Mühendisleri'de  gelişmiş ülkelerde en revaşta ve en zengin insanlardan oluşan meslek grubudur. Ne yazık ki Türkiye'de teknolojik faaliyetlerin kısıtlı olması doğal olarak mühendisinde karizmasını biraz sarsıyor. Ancak Türkiye'deki kaliteli mühendislerimizde olmasa şu an çok daha zor durumda olurduk. Mühendislerimize daha çok destek verilmeli ki gerçek mühendislik faaliyetleri yapabilsinler.
 


Türkiye'de Arge Mühendisliği

Öncelikle yeni bir şeyler ortaya koyan arge diğer mühendislik alanlarına göre daha fazla kafa patlatılması gereken , yaratıcı zeka gerektiren ekstra yetenek gerektiren bir departmandır yeni bir şeyler ortaya koyamıyorsanız işinizi basitleştiriyorusunuz demektir. Eğer böyle bir iddanız yok ise hiç bulaşmamanız, meslekten zevk almanız açısından daha önemlidir. Gerçekten bir şeyler ortaya koyabilen arge mühendisleri dünya üzerindeki mühendislik mesleğini en  gerçekçi bir şekilde icra eden kişilerdir. Ancak şu çok önemli sadece arge mühendisi departmanında bulunup gerçek bir arge mühendisi olunmadığı bilinmeli. İdealist olmanız gerekir, zira genelde maaşınız Tubitak'ın sirketinize ödediği teşvik ile karşılanır ve eğer namuslu bir insansanız bunun hakkını vermeye calışır, ülkeme nasıl faydalı olabilirim diye düşünür durursunuz.

Kesinlikle argeye az bütçe ayıran bir yerde çalışmayınız, çünkü bütçe ayrılmamış arge departmanından pek bir şey bekleenemez. Arge mühendisi olamazsınız orada kıvranıp durursunuz. Pahalı bir departmandır aslında arge departmanı tabi ülkemizde o kalitede çok az arge departmanı bulunmakta. Kaz gelecek yerden tavuk esirgeyen bu tarz risklere girmeyen şirketler olduğu sürece argeye yatırılan para çöpe gidiyor düşüncesi hiç bitmeyecektir. Argeye bütçeyi kısıtlı tuttuklarından da araştırma da gelitşirme de hakverirsiniz ki kısıtlı oluyor. Bir de önemli olan bir şey var ki eğitim, bir kişiyi arge konusunda eğitmeden üniversitedeki aldığı bilgilerle arge yapmasını beklersen o iş olmaz. Çünkü o iş öyle olmuyor.
 
Arge Mühendisi Yarı İletkeni Test ediyor
 

Yaptığınız Elle Tutulur İş Kadar Para
ve Saygınlık Kazanırsınız

Üniversiteniz, yüksek lisansınız genelde piyasadaki diğer mühendislere göre daha iyidir sebebi bir işin üzerinde olağan çalışma konsantreniz ve teorik bilginizin fazlalı diyebiliriz, fakat bu direkt fayda sağlamayan bir şeydir. Size getirisi gelecekte anlaşılacaktır. Uzun vadeli bir iş yaptığınızdan eğitiminiz maaşınıza yansımaz. Siz farklı ve yaratıcı işler peşinde koşarken, mezun olduktan sonra MBA yapan ve bir bankaya giren okul arkadaşlarınız sizden daha iyi paralar kazanır. Takım elbiseye bürünmüş yaşıtlarınızın yanında kendinizi büyümemiş hissedersiniz. Aslında arge mühendisleri gelişmiş ülkelerde kaybedilmek istenmeyen en çok para kazanan ve saygı duyulan kişilerdir. Bunun ana nedeni ortaya sağlam bir şeyler koyabilme, üretip icat edebilme yeni şeyler çıkarabilme ve olan bir şeyi yenileyebilme işlerinde yüksek bir başarı gösterdiklerindendir. Bu nedenle böyle bir iddianız yok ise bu alanda hiç bulunmamanız daha yararlıdır. Ortaya koydunuz tutulan bir iş kadar para kazanabilir ve değerli olursunuz. Eğer öyle bir şey yoksa sizin orda ne işiniz olur...

 


Kamuda Arge Mühendisi


Kamu kurumunda arge mühendisi olmak daha zordur ama bu zorluk işin zorluğu değil, sizi mühendisten çok yazışma memuru olarak kullanmaya çalışırlar işte en zora giden de budur. Ah be! Bunun için mi okudum bunca yıl ben diye dövünürsünüz. Bir taraftan yürüyen projelerin sorunlarıyla uğraşıp o test senin bu test benim memleketi gezerken, bir taraftan nerde bunların sonuç raporları diyen üstlerinize hesap verirsiniz. aynı anda 5 proje birden sırtınıza yüklenir ve hepsinin teknik konularına hakim olmanız beklenir. Toplantılarda, çıkan sorunlardan sizi sorumlu tutarlar ve konuyu defalarca anlatmanıza rağmen ilk defa duyuyormuş gibi  "bundan benim niye haberim yok" diyebilirler. işler istedikleri gibi gitmeyince paranızı haketmiyorsunuz diye bir mevzuya girerler ki en fazla sinirlerimizi bozan da bu olur. Beni işe sen mi aldın da maaşımı sorguluyorsun? diyesiniz gelir. Tüm bunlara rağmen, ülkenizin gelişimine azcık da olsa katkınız olduğunu bildiğiniz için, rahat uyursunuz.
 

Güncel Kalmalısınız

Teknoloji biliyorsunuz ki ülkemizde henüz tam anlamıyla gelişmediği için, hayatınızın ciddi bir bölümünü yurtdışında geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Arkadaşlarınız tek tek yuva kurarken, siz otel odalarında hayatı ertelersiniz. Yurtdışındakileri gelişmeleri takip etmeniz diğer rakiplerinizi takip etmeniz Türkiye ve dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip etmeniz gerektiğinden sürekli güncel kalmalı işinizde bir olmalısınız. Arada bir üst yönetim ne yaptığınızı merak eder, işe yarar olduğunuzu ve işinizi iyi yaptığınızı açıklamak zorunda kalırsınız. Muhabbet ortamlarında da durum farklı değildir, bir türlü yaptığınız işi tam olarak anlatamazsınız, uğraşır durursunuz. Bilgisayarı kapayıp eve gittiğinizde de iş kafanızın bir yerinde kalır, makaleleri, bilimsel yayınları takip etmeniz gerekir, zira teknoloji her saniye gelişen, bayramı tatili olmayan bir alandır.

 

 
Sonuç olarak ; Arge Mühendisi adı üstünde, araştıran geliştiren üreten ortaya koyan demektir. Bir gerçek var ki üretmeyen bu ülkede mühendis olmak; Arabistan'da barmen, Vatikan'da imam gibi bişey olmalı. Bu sebeple yılmadan üretmek için çabalamalıyız. Çin ne kadar güçlü ve ekonomik gelse de, Almanya ne kadar kaliteli mühendislik harikaları çıkarsa da biz de yılmadan üretmeye oluşturmaya çabalamalıyız. Ne yaparsak yapalım yanımıza kârdır.


Personel Alımı Dikkat Testi Soruları 1


ARGE HARCAMALARI
VE
BİLİM ADAMI
SAYISI

 
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.