elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Teknoloji Transfer ve Lisans Yönetimi Sertifikasyonunu İlk Kez Bir Türk Aldı

Teknoloji Transfer ve Lisans Yönetimi ortamında uluslararası profesyonel sertifikasyon olan “Certified Licensing Professional - CLP” sertifikasyonunu ilk kez bir Türk aldı.A- A+
24.09.2012 tarihli yazı 8754 kez okunmuştur.
Sabancı Üniversitesi teknoloji ticarileştirme şirketi olan Inovent A.Ş. Genel Müdürü Ömer Hızıroğlu CLP (Certified Licensing Professional) sıfatını kazandı.


CLP Programı, entelektüel varlıkların lisanslanması ve ticarileştirilmesi konularında deneyimleri, bilgi düzeyleri ve yetkinlikleriyle fark yaratanların hak ettikleri uluslararası profesyonel bir unvan. Bu unvanı almayı hak etmiş kişilerin Teknoloji Transfer dünyasının esasları arasında sayılabilecek patentleme, pazarlama, değerleme, fikri haklar hukuku, pazarlık teknoloji transfer ve entelektüel varlık yönetimi gibi konulara hâkimiyetlerini uluslararası platformda kanıtlamış oldukları varsayılıyor. CLP sertifikasyonunun teknoloji transferi ve lisans yönetimi alanında çalışanlar için dünya çapında bir standart getirmek gibi bir misyonu olmakla birlikte, tüm dünyada bu sertifikasyonu almaya hak kazanmış yalnızca 900 civarında profesyonel olduğu ve bunun yalnızca 60 kadarının Avrupa kökenli profesyonellerden oluştuğu ifade ediliyor. CLP sertifikasyonu öncelikle üniversite mezuniyeti ve teknoloji transfer ve lisanslama alanında en az üç yıllık tecrübe yanı sıra - Strateji; Fikri Hak Koruması; Fırsat Tespiti ve yaratılması; Değerleme; Pazarlama; Sözleşme Geliştirme; Pazarlık ve Sözleşme Yönetimi -konularından oluşan 150 soruluk bir sınavdan başarı elde etmek şartıyla veriliyor.
 
CLP sertifikasyonu ABD’de kar amacı gütmeyen bir şirket olarak kurulmuş olan Certified Licensing Professionals Inc. tarafından yönetiliyor. CLP Inc. Yönetim kurulu Licensing Executives Society, Association of University Technology Managers gibi bu alanda uluslararası faaliyet gösteren STK’ların üyelerinden oluşuyor.  

CLP sertifikasyonuna, İstanbul Kalkınma Ajansı destekli “ARTEV” proje hedefleri kapsamında başvurulmuş. Bu çerçevede, Sabancı Üniversitesi bünyesinden en az bir uzmanın bu Uluslararası Uzman sertifikasyonunu alması ve bu uzmanın daha sonra gerek eğitim gerek CLP Türkiye programının uygulanması gerekse platformdan faydalanma durumunda olan tüm paydaşlara edinilen bilgi birikimi ve formasyonun aktarılması çerçevesinde katkı sağlamaları öngörülmüş. “ARTEV Yönetim Platformu” (Araştırma temelli Entelektüel Varlıklar)  işbirliği projesi Bilgi Odaklı Kalkınma Programı çerçevesinde bölgede, bilgi ve teknolojinin üretilmesi, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve ekonomik değere dönüştürülerek bölgenin bu alanda küresel bir merkez haline getirilmesi hedefiyle Sabancı, Koç, Özyeğin, Boğaziçi, İstanbul Teknik Üniversiteleri ve LES Türkiye konsorsiyumu tarafından geliştirildi.

Kaynak: Sabancı Üniversitesi
Mehmet Cem Ateş Mehmet Cem Ateş Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.