elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Lider Makinesi Şirketler - 1

Lider yetiştiren en iyi şirketlerden, mühendislik/teknoloji sektörü kapsamında çalışmalarda bulunanları sizler için derledik.A- A+
28.02.2013 tarihli yazı 8463 kez okunmuştur.
Çoğu mühendis adayının mezun olduktan sonra akademik donanımı doğrultusunda çalışmak istediği bir departman vardır. Sektörde bulunan firmaların çalışma alanları analiz edilip o alanda kendinizi geliştirme yolları bir şekilde bulunabilir. Fakat hedefiniz tamamen mühendislik odaklı bir kariyer değil de, inovasyon fikirleri üretebilen bir yönetici olmaksa, bu firmalar hayallerinizi gerçekleştirebilir.

 
HP
 
Ceo: Serdar Urçar
Çalışan Sayısı: 2 bin
İK Politikası: Her yıl üst düzey yöneticiler genelinde performans değerlemdirmesi yapılıyor. Planlam süreçlerinin parçası olarak her çalışanın bir yıllık dönem içinde gelişme sahalarıyöneticisi ile birlikte belirleniyor. Hp'nin "Global Yetenek Yönetimi" programı kapsamında ise performansı ve potansoyeli yüksek olan çalışanlar özel olarak değerlendiriliyor, bunlar gelişim ve liderlik programları ile destekleniyor.
 

KOÇ HOLDİNG
 
Ceo: Turgay Durak
Çalışan Sayısı: 85 bin 546
İK Politikası: Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü MBA programlarında "Liderlik Programı" uygulanıyor. İki yıllık MBA programları çerçevesinde liderlerin ihtiyaç duyacağı birçok ana başlıkta eğitim veriliyor. Tam zamanlı bu programda 20 ders alınıyor. Bir yıllık (executive) program çerçevesinde ise beş yıl iş deneyimi olan üniversite mezunlarına eğitim veriliyor. Raporlama gibi eğitimlerin yanı sıra Türkiye'deki önemli şirketlerin üst düzey yöneticileri, düzenlenen toplantılarda katılımcılara kendi deneyimlerini aktarıyor.


 

MICROSOFT
 
Ülke Müdürü: Tamer Özmen
Çalışan Sayısı: 350
İK Politikası: Microsoft çalışanların potansiyellerini maksimize edebilecekleri bir ortam yaratmaya özen gösteriyor. İnsan yönetiminde mükemmel sürdürülebilirlik stratejisini uyguluyor. Geleneksel etkileşim, iletişim ve motivasyon araçlarının hepsini sorguluyor, yeni nesil beklentilere uyumlu hale getirmeye çalışıyor. Microsoft Türkiye'nin staj imkanları, dönemsel ve proje bazlı işgücü, global şirketler arasında öne çıkıyor.
 

SIEMENS
 
Ülke Müdürü: Hüseyin Gelis
Çalışan Sayısı: 2 bin 800
İK Politikası: Siemens, her kademe ve pozisyondaki çalışanlarına bir yol haritası çizmeye çalışıyor. Genç çalışanlara üst düzey yöneticiler mentor olarak atanıp, kendilerini geliştirme yolunda onlardan destek almaları sağlanıyor. Başka bir çalışmada ise, profesyonel koçlardan destek alınarak "executive coaching" programı uygulanıyor. Ayrıca, üniversitelerle yürütülen "Siemens Leadership Excellence" programları çalışanlara gelişim imkanı sunuyor.  

SCHNEIDER ELECTRIC
 
Ceo: Turhan Turhangil
Çalışan Sayısı:2 bin
İK Politikası: Şirket vizyonuna ulaşmada en önemli faktör liderler. Liderler ve tüm çalışanlar için sürekli ve açık geribildirim paylaşıldığı, işbirliğine dayanan ve farklı fikirlere saygı duyulan şirket kültürünü korumak ve güçlendirmek hedefleniyor. Eğitim kurumları ile birlikte, günümüz teknolojisi ve güncel yönetim yaklaşımlarıyla uyumlu hazırlanan global veya yerel yönetici gelişim programlarında, sınıf içi eğitime ek olarak koçluk, mentörlük, deneyim gibi faktörler de göz önüne alınıyor. Şirket, liderlerin gelişimine yaptığı yatırımı, grup içinde mobilite fırsatları sunarak gelişimlerini takip etmeye özen gösteriyor.
 

ZORLU GRUBU
 
Ceo: Ömer Yüngül
Çalışan Sayısı: 25 bin
İK Politikası: Zorlu Grubu'na yön veren prensip; "Yapacaksan en iyisini yap, gideceksen en uzağa git, çıkacaksan en yükseğe çık." Şirketlerde değer ve fark yaratan unsurun insan olduğunun bilinciyle, bunun gereklerini yapmak, İK politikalarının temelini oluşturuyor. Çalışanlara, mesleki eğitimler ve kişisel gelişim planları için imkanlar sunuluyor. Zorlu Grubu'nda Vestel, Zorluteks-Korteks, Zorlu Enerji şirketleri için MT programları yapılıyor. Bu programlara çok özel bir seçme süreci sonunda kabul edilen ve 20-25 kişiden oluşan grup, beş-altı ay süren kapsamlı eğitime tabi tutuluyor. Eğitimlerle kurum markasının öğrenilmesi, benimsenmesi ve yeni önerilerle geliştirilmesi sağlanıyor.

Kaynak: Fortune
 
Ali Han YENİÇERİ Ali Han YENİÇERİ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.