elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İş Adamlarının Başarı Hikayeleri- Süreyya Ciliv

İş Adamları Başarı Hikayeleri yazı dizimize Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ile başlıyoruz.A- A+
07.10.2012 tarihli yazı 15242 kez okunmuştur.

Süreyya Ciliv Zonguldak’ta 1958 yılında doğdu. Ankara Fen Lisesi’ni bitirdi. TÜBİTAK’ın düzenlediği Matematik Yarışması’nda 1973’te Türkiye 3.sü oldu. 1977’de aynı yarışmada Türkiye 2.si olarak kazandığı Sümerbank bursuyla üniversite eğitimi almak için ODTÜ'yü bırakarak ABD’ye gitti.  Bu sefer farklı bir şey deneyerek  Michigan Üniversitesi Endüstri Mühendisliğine kayıt oldu. Bundan sonrasını Civil'den dinleyelim.
 

"Hatırlıyorum, University of Michigan'a başlayacağım ilk günün akşamı uyuyamamıştım. Gürültüden ve kaldığım oteldeki korkumdan dolayı. Ve o gece bursum endüstri mühendisliğine olmasına rağmen önümüzdeki çağın bilgi çağı olacağını fark ettim. Amerika'da kaldığım 1- 2 ay içinde okuduklarımdan onu anlamıştım. Ve önümüzdeki çağın bilgi çağı olacağını düşünerek kendimi o şekilde yönlendirdim. O yüzden University of Michigan'da kendi çabamla ikinci bir derece aldım. Bilgisayar mühendisliğinde. Bu yüzden genç arkadaşlara tavsiyem, ileriyi... ilerideki çağda hangi teknolojiler, hangi kabiliyetler gerekecek, onları düşünmeleri ve daha düşünerek adımlar atmaları." 


"Michigan Üniversitesini 1.'lik ile Tamamladı"


Ciliv Endüstri Mühendisliğine ek olarak Bilgisayar Mühendisliğini lisans eğitimi aldı ve 3.5 yılda Michigan Üniversitesini birinci olarak tamamladı. Daha sonra Harvard Üniversitesinde iki yıl İş İdaresi yüksek lisansı yaptı. 

 

Süreyya Ciliv Dünya Ekonomik Formunda


Yüksek lisansın ardından Massachusetts eyaletindeki Metagraphics Company’de Yazılım Geliştirme Mühendisi olarak ilk iş yaşamına başladı ve aynı şirkette Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörlüğü’ne terfi etti.
 

"Microsoft'tan Turkcell'e..."


Süreyya Ciliv 1987 yılında İngiliz bir arkadaşıyla Novasoft Systems şirketini kurdu. Takip eden on yıl içerisinde bu şirkette Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı pozisyonlarında bulundu ve bu şirketi alanında dünyanın en iyi iki şirketinden biri haline getirdi.  Ciliv 1997 senesinde Türkiye’ye Microsoft Ülke Müdürü olarak döndü. 2000 yılında şirketin Amerika’daki merkezine atanan Ciliv, 2007 yılına kadar Microsoft Global Satış, Pazarlama ve Servisler Grubu’nda üst düzey yönetici olarak çeşitli görevler üstlendi. Süreyya Ciliv, Ocak 2007’den bu yana Turkcell’in Genel Müdürü olarak çalışmaktadır.

Kaynak: Global Leaders

Mehmet Cem Ateş Mehmet Cem Ateş Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.