elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

En Ünlü Dahilerden İpuçları

Çoğumuz biliyoruz, yetenekli ve özgün fikirli insanların çevremizde ne kadar dikkat çektiğini ve ne kadar konuşulduğunu. Bazen insanlar kendilerine dayatılanı yapmak zorunda kalıyor, halbuki siz gerçekten yöntemlerinize güveniyorsanız, başkalarının ne dediği umurunuzda olmamalı. Zaten yetenek kanınızda varsa o zaman kontrol sizdedir. Yazımızda kanınızdaki yeteneğe değiniyoruz…A- A+
13.01.2013 tarihli yazı 12999 kez okunmuştur.
Önemli stratejilere değineceğiz! Bu bir mühendislikten öte dahi olmanın yollarıdır. Sizin üretimi denetlemekten öte üretken düşünmeye teşvik edecek bu fikirleri bir kenara not alın. Gerçekten anlayacak olursanız hayatınızda bir şeylerin değiştiğinin farkına varacaksınız demektir.Anlattığımız stratejiler bilim, mühendislik, sanat, endüstri alanındaki yaratıcı dahilerin yaygın ve ortak düşünme şekilleridir.

 


Farklı Düşün! Her zaman karşımıza yeni problemler çıkar. Bunlara farklı açılardan bakın alışılmışın dışına çıkın, taklitçi olmayan ki  orijinal kalabilesiniz. Orijinal kalın ki! gelişeceğinizden emin olabilesiniz. Ünlü deha Leonardo da Vinci’nin düşünme tarzında öyle bir özgünlük var ki problemin derinliklerine iner ve onu farklı bir şekillerde tasarlar ve yapılandırırdı. Probleme ilk bakılan yolun çok ön yargılı ve akılcı olmadığına inanırdı. Probleme farklı açılardan bakmanın gerekliliği bilirdi. Bu şekilde problem kendi kendini yapılandırır ve yeni bir kalıba sokar.
 

Kafanda Tasarla! Ünlü fizikçi Einstein problem üzerinde düşünürken, mümkün olduğu kadar çok yolla konuyu formüle etmeyi çok önemli bulurdu. O çözümleri kafasında canlandırır ve kelime ve rakamların düşünme aşamasında o kadar önemli rol oynadığını bilirdi. Tesla da, Einstein gibi projesini kafasında tasarlar ve ondan sonra icraa ederdi. Hatta kendi deyimiyle "Bir fikir oluştuğunda hemen çalışmaya başlamam. Önce zihnimde hızla fikri inşa ederim. Yapıdaki değişiklikleri, gelişmeleri, aracı çalıştırmayı, zihnimde yaparım. Hatta eğer dengesiz ise onu dahi not alabilirim. Türbinin, laboratuarımda ye da zihnimde test edilmesinin arasında kesinlikle hiç bir fark yok, sonuç itibarıyla aynı. Bu yöntemle hiç bir şeye dokunmadan modeli hızla geliştirir, buluşumun her türlü gelişimini cisimlendirince de, eğer bir hata göremezsem, beynimdeki son haliyle somut hale getiririm ve deney aynen planlandığı gibi ortaya çıkar; en azından son 20 yıldır bu böyle..."

Üret! Dahinin ayırt edici özelliği üretkenliktir. Thomas Edison´un 1,093 patenti vardı. O üretkenliği kendine ve asistanlarına düşünce kotası vererek garantiledi. Tarihten bugüne 2,036 bilim adamı arasından yapılan araştırmada, California Üniversitesinden Dean Keith, en çok saygı gören bilim adamlarının iyi işleri kadar "başarısız" işler de yapmış olduğunu buldu. Onlar mükemmele ulaşmak için başarısız olmaktan veya vasat üretimden korkmadılar.
 

Alışılmamış kombinasyonlar yap. Ne kadar uygunsuz ve alışılmamış olduğunu önemsemeksizin, fikirleri, şekilleri ve düşünceleri farklı kombinasyonlarda tekrar tekrar birleştir. Modern genetik bilimin temellerini oluşturan kalıtım kanunları, matematiği ve biyolojiyi birlikte kullanan, Avusturyalı rahip Grego Mendel tarafından bulundu.
 

Form ilişkileri; Birbirine benzemeyen nesneler arasında ilişki kur. Da Vinci çanın sesi ve taşın durgun suda yarattığı dalgayı ilişkilendirmeye çalıştı. Bu ona sesin dalga şeklinde hareket ettiği fikrini verdi. Samuel Morse atlar için değişim istasyonlarını izlerken, telgraf sinyali için röle istasyonu keşfetti.
 

Zıtlıkları düşün. Fizikçi Niels Bohr zıtlıklar bir arada tutulursa, düşüncenin askıya alınabileceğine ve aklın yeni bir seviyeye yükseleceğine inanırdı. Işığı hem parçacık hem de dalga olarak düşünebilme yeteneği, onun tamamlayıcı prensipleri bulmasını sağladı. Düşünceyi vemantığı askıya almak aklın yeni bir form yaratmasına izin verebilir. Tezatlıklarla yola çıkarsak asıl olanı bulabiliriz.
 

Mecazi düşün. Aristotle mecazın bir dahilik işareti olduğunu düşünürdü. O varlığın iki ayrı özelliği arasında benzerliği fark edebilen ve bunları birbirine ilişkilendirebilen kişinin özel yetenekleri olan bir insan olduğuna inanırdı. Mecazi düşünme farklı olgularla bir bağlantı kurmayı arkasından bağlantıları işlemeyi gerektirir.
 

Kendini şansa hazırla. Ne zaman bir şey yapmaya teşebbüs etsek. Bu işi başaramazsak,ardından başka bir şeyler yapmanın eşiğine geliriz. Bu yaratıcı olgunun  ilk adımıdır. Eğer biz onun sadece verimsiz bir sonuç olduğuna odaklanmazsak, başarısızlık verimli olabilir. Onun yerine, başka sonuçlara ulaşmak için işlemi, bileşenleri ve onları nasıl değiştireceğini incele: "Neden başarısız oldum" diye sorma, onun yerine "Ne yaptım?"diye sor.


Artık bir dahi mi yoksa sıradan biri mi olacağınıza karar verebilirsiniz. Öyle ki dahiler de yanılır.
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.