elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkiye'de Jeotermal Enerji

Türkiye'nin enerji politikası nedir? Ülkemiz de ne kadarlık jeotermal kaynak bulunmaktadır? Jeotermal enerjinin artıları ve eksileri nelerdir? Jeotermal enerji hangi alanlarda kullanılmaktadır? Türkiye'nin jeotermal verileri nelerdir?Ayrıntılar yazımızın devamında.A- A+
02.12.2014 tarihli yazı 14127 kez okunmuştur.
Gelişmişlik düzeyi yüksek ülkelerin en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi de enerji konusudur. Teknoloji ürünlerinin sunduğu imkanların devamlılığı için enerji vazgeçilmezdir.  Bu yazımızda, yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal enerjiyi inceleyeceğiz.
► İlginizi Çekebilir: Türkiye'de Enerji Verimliliği Proplemi


 
Sade bir şekilde tanım yapacak olursak, jeotermal enerji; yer kabuğunun çeşitli derinliklerinde birikmiş ısının oluşturduğu sıcak su ve buhar olarak adlandırılır. Türkiye geçirmiş olduğu volkanik faaliyetlerden dolayı jeotermal kaynaklar yönünden dünyanın 7. ülkesi konumundadır. Fakat bu potansiyelin sadece %3’lük bir kısmı değerlendirilmektedir.

Jeotermal enerjinin;

► Karbondioksit emisyon oranının düşük olması,

► Hava kirliliği oluşturmaması,

► Yenilenebilir olması,

► Kesintisiz olması gibi özellikleri bulunmaktadır.

Kesintisiz olmasının nedeni, jeotermal akışkanı oluşturan suların meteorik kökenli olduğundan atmosferik koşullar devam ettiği sürece jeotermal kaynakların yenilenecek olmasıdır. Birazda matematiksel olarak jeotermal enerjiyi inceleyelim. Türkiye’de;

► 1000 civarında sıcak su ve doğal mineralli su kaynağı bulunmaktadır.

► Jeotermal ısı potansiyeli yaklaşık 31500 MW termaldir.

Jeotermal enerji ile ilgili ilk çalışmalar 1962 yılında MTA genel müdürlüğü tarafından yapılmıştır.

► Bugüne kadar yaklaşık 200 adet jeotermal alan keşfedilmiştir.

► Jeotermal enerji kullanım yerleri elektrik, konut ısıtması, sera ısıtması, termal turizm-tedavi ve endüstride bir çok alanda kullanılmaktadır.

► Jeotermal enerji arayışı 1990 ile 2004 yılları arasında durma noktasına gelmiştir.

► 2004 sonu itibarı ile 2730 MWt olan kullanılabilir ısı, 2011 yılında yaklaşık 4000 MWt ısıya çıkartılmıştır.

► Keşfedilmiş olan 200 adet jeotermal alanın ise sadece 6 tanesi enerji üretimine uygundur.
Jeotermal kaynağın bol olduğu bir ülkede böyle oranlara rastlamak ise gerçekten üzücü bir durumdur. Günümüzde enerji tüketimi gelişmişlik düzeyi ile eş tutulmaktadır. Bu oranların bu denli düşük olmasının belki de en büyük nedeni, jeotermal enerjinin aranması ve kullanılmasıyla ilgili geniş kapsamlı bir yasa bulunmamaktadır. Bu açığın bir an önce giderilmesi bizi enerji konusunda bizi bir adım ileri taşıyacaktır.

Kaynak:

►ETKB
►Geothermal
►Geo-energy
 
 


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar