elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

TCG Anadolu |
Milli Uçak Gemisi

Türk donanmasının gücünü arttırmak adına yapımına başlanan TCG Anadolu uçak gemisi ile Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinin operasyon ağı genişlemiş olacak. 5 yılda bitmesi planlanan uçak gemisinin detaylarını sizler için inceledik.A- A+
17.05.2016 tarihli yazı 27800 kez okunmuştur.
Deniz kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile ortak yürütülen uçak gemisi projesi hayata geçmeye başladı. İstanbul'da bulunan Sedef Tersanesi'nde yapımına başlanan gemi Türkiye’nin en büyük ve donanım bakımından gelişmiş savaş gemisi olacaktır. 2021 yılında tamamlanması planlanan uçak gemisi, istenilen denizlerde üs olarak kullanılabilecektir. İspanya donanmasına ait Juan Carlos 1 uçak gemisi baz alınarak tasarımı gerçekleştirilmiştir. Pist, Hava Kuvvetlerinin elinde bulunan ve sipariş verilen uçak ve helikopterlere göre dizayn edilecektir.  Dikey kalkış özelliğine sahip F35 ve bombardıman uçakları da iniş ve kalkış gerçekleştirebilecek. Uçakların kalkışını daha elverişli hale getirmek için kalkış rampasına 12o eğim verilerek sorunsuz ve güvenli bir kalkış oluşturulacaktır. Havuzlu çıkarma özelliği ile küçük bot ve gözlemci tekneler uçak gemisinin önemli bir özelliğidir. Donanma için ana görevi üstlenecek TCG Anadolu kıtalar arası görevde aktif olarak yüksek kapasitede çalışabilecek seviyededir. İnsani yardım ve doğal afet gibi durumlarda bölgede yardım amaçlı olarak bulunabilecek.
 


 
►İlginizi Çekebilir: Elektronik Harp ve Radar Sistemleri


TCG Anadolu, amfibi hücum gemisi olarak kullanılacak olup 700 kişilik bir askeri gücü operasyon yapılacak bölgeye muharebe ve gerekli teçhizatlar olmadan çıkarma yapabilecek yeterliliğe sahip olacaktır. Gemide amfibi taburu dışında 400 kişilik gemiden sorumlu personel, 56 uçuş personeli, 50 kişilik sağlık personeli, 200 kişilik askeri yönetim personeli bulunacaktır. Mini bir hastanenin de bulunacağı gemide 30 yatak kapasiteli hasta bakım ünitesi, ameliyathane, diş tedavi merkezi ve yoğun bakım servisi hazır olarak bulunacaktır.
 

TCG Anadolu Teknik Özellikleri

► Gemi yapımında çelik tercih edildi.
► 20 Knot (39 kmph) sürate sahip olacak şekilde planlandı
► 16 Knot rüzgar hızında yükleme ve boşaltma için güvenli uçuş sahası barındıracak
► Tam yük kapasite 28 bin ton olacak
► 225 m uzunluk, 32 m genişliğe sahip olacak
► Motor gücü 11 MW’lık olan 2 tane motor barındıracak
► 9000 deniz mili menzile sahip olacak

 

TCG Anadolu'da Bulunacak Araçlar

► 50 tane tank
► 7 adet savaş uçağı
► 10 adet helikopter
► İnsansız hava araçları
► Hücum botları
► 27 tane amfibi zırhlı araç
► 6 tane personel taşıyıcı zırhlı araç
 

TCG Anadolu Silah ve Elektronik Sistemi

Silah sistemleri Aselsan ve Havelsan ortaklığı ile yapılacaktır. Aselsan’ın geliştirmiş olduğu sistem tasarımları, entegre muharebe sistemi, atış kontrol, sonar, radar, haberleşme ve kendi kendini koruma sistemleri gemide bulanabilecek teknik sistemlerdir. Stabilize silahlar, su altı ve su üstü torpidolara karşı tedbir, mayın tespit sonarı geminin ihtiyaçları doğrultusunda Aselsan tarafından geliştirilerek karşı tehditlere koruma sağlanmış olacaktır.
 

TCG Anadolu Motor ve Tahrik Sistemi

TCG Anadolu gemisinin motor ve mekanik parçaları yurtdışından ithal edilecek. Motor tahrik gücü için Siemens marka motorlar kullanılacak. Dizel veya dizel-elektrik üretilen motorlar boyutlarının uygunluğu sayesinde gemi alanının daha elverişli kullanımına olanak sağlanacaktır. 11 MW gücünde olan motorlardan 2 adet kullanılacak olup yüksek verim elde edilecektir. Sabit durumda bulunan pervane ile manevra kabiliyeti artırılmış olur.

Savunma sanayisi adına önemli bir proje olan uçak gemisi ile çeşitli durumlarda anında müdahale yapılabilecek. Türk mühendislerinin geliştirmiş olduğu silah ve elektronik ekipmanlar ile yenilikçi bir gemi olma yolunda aday.


Kaynak:


wikipedia
Millisanayi.com
 
Cem Aydınoğlu Cem Aydınoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.