elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Şirketler İçin Neden Sosyal Medya

Sosyal Medya artık hayatımızın her yanında alırken şirketlerin bundan kaçması mümkün değildi. Peki neden bir şirket sosyal medya içinde yer almalı?A- A+
28.01.2013 tarihli yazı 12133 kez okunmuştur.

Sosyal Medya Bir Şirket İçin Ne İfade Eder?

Sosyal Medya oluşuna kadar üretici ile tüketicinin  (ya da alıcı ve satıcının) bu kadar doğrudan iletişimde olduğu bir mecra yoktu. Sosyal medya ile birlikte böyle bir ortam oluşurken bu şirketlere bazı sorumluluklar getirdi.  Şeffaf olma, tüketici talebini daha çok dikkate alma vb. Kısaca sosyal medya salt bir satış ortamı değil, şirketlerin kendilerini müşterilere, müşterilerin de şirketlere kendilerini anlatabilecekleri bir platform. Öncelikle şirketler bunun üzerinde hareket ederlerse Sosyal Medya'yı doğru platforma dönüştürebilirler.


Sosyal Medya'da Neden Olunmalı

► Dünya'da bu kadar çeşitli insanın ve firmanın olduğu bir ortam yok. Üstüne üstlük bu çeşitliliği istediğiniz yönde değerlendirebiliyorsunuz. 
►Satın alma eğilimini siz belirliyorsunuz. Yani mağanıza giren ve çıkan müşteriyi profili size ait.
► Müşterinizle  video, fotoğraf, haber, röportaj ile iletişime geçebileceğiniz en kolay ve ucuz yoldur.
►Reklam verdiniz. Peki ya sonucu? Sosyal Medya reklamlarınızın sonuçlarını doğrudan gösterir. Yani ölçümlenebilir.
►Alışkanlıkların bu kadar değiştiği bir dünyada Sosyal Medya'ya kayıtsız kalmak şirketler için kritik hatadır.
►2013 yılında dijital pazarlama pazarın yüzde otuzuna sahip olacağı unutmamalıdır. 

Sosyal Medya'da Ne Yapılır

Aslında bunun tam bir cevabı yok. Burada kritik olan şirketin profili.  Bir hazır giyim firmasının sosyal medya macerasıyla bilgisayar firmasının elbette farklı olacaktır. Ancak temel felsefe bellidir. Ben kimim ve müşterilerime kendimi nasıl anlatabilirim, dahası bunu satış ve farkındalığa nasıl dönüştürebilirim? Unutmayın Sosyal Medya'ya girmeden kendinizi ve politikanızı iyice bir gözden geçirin.

Nelere Dikkat Etmeli

►Bir kere işin içine girebilmek için kesinlikle şeffaf ve dürüst olmanız gerekiyor.  Çünkü gireceğiniz tartışmalarda ve yaratacağınız eventlarda sizin istediğiniz şekilde yönlendirme olmalıdır.
►İletişiminiz sürekli olmalı. İlişkilerde nasıl iletişimsizlik sonu hazırlıyorsa, sosyal medyada da iletişim eksikliği marka değerini düşürür, müşterinin firmadan uzaklaşmasına yol açar.
►Müşterilerinizi gerçekten dinleyin ve onları dikkati aldığınızı somut olarak gösterin
►Doğrudan reklam girişiminde bulunmayın, bu sosyal medya kullanıcıları için iticidir. Bunun yerine neden sonuç ilişkisine dayalı müşterinizin de işin içine içeriği gireceği içeriklerle çok daha iyi bir etki sağlayabilirsiniz. Amacınız en iyi pazarlama olan "ağızdan ağızayı" özendirmek olmalıdır.

Doğru Olan Mecra Hangisidir?
 

►Facebook
►Twitter
►Linkedin
►Google Plus
►Pinterest
►Youtube
►Blog

Yukarıda en çok kullanılan sosyal mecraları görebilirsiniz. Peki şirketim için en doğru olanı/olanları nasıl seçeceğim? Bu sorunun cevabı doğrudan şirketinize ve müşteri potansiyeline bağlı bir şey. Örneğin müşteri potansiyeli 18-24 yaş arası olan firmalar Facebook ve Twitter'ı etkin olarak kullanmalıyken, profosyenel iş dünyasına hitap edenler Linkedin ve Google+ ağırlık verebilirler. Dediğim gibi bu tamamen firmaya özgü pazarlama stratejisine bağlı olan bir şey.

Nasıl Başlanır?

Sizlere tavsiyem bu işi profesyonllere yaptırmanız. Ülkemizde bu işi hakkıyla yapan bir çok kurum ve kişi var. Eğer bu işe profesyonel olarak bakmazsanız işler istediğiniz gibi gitmeyecektir. Unutmayın sosyal medya vezir de eder de rezil de! 
 

Mehmet Cem Ateş Mehmet Cem Ateş Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır