elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

RO-RO GEMİLERİ 1 :
OTOMOBİL KARGOSUNDAKİ 100 YIL

Devasa taşımacılık gemileri RO RO'ları merak ediyor musunuz ? Bu yazımızda otomobil showroomlarında görüp beğendiğimiz araçlar yıllardır ne seyahatlerden sonra bizlere ulaştığını göreceğiz.A- A+
08.03.2013 tarihli yazı 23449 kez okunmuştur.
Çok hızlı olsa da hava kargoları bildiğiniz gibi çok pahalı,  çok ağırlığı olan yüklerde yıllardır deniz yoluyla taşınmakta. Günümüz ticareti büyük gemilerin limanda çok fazla vakit harcamadan yükleri indirip, boşaltması sürecine önem vermiş, taşıma maliyetini azaltarak yüksek verimde maksimum kar elde etmeyi amaçlamıştır. 

Bu bağlamda modern gemi ihtiyacı gün geçtikçe artmıştır. Deniz yolu ticaretinde gün geçtikçe modernleşen ve rekabet oluşturan gemilerin başında RO RO gemileri gelmektedir. Ro-Ro gemileri en fazla yük esnekliğine ve en kolay revize edilebilme özelliklerine sahip gemilerin başında gelmektedir. Araba taşımacılığı sağlayan gemilerde RO RO sonıfına girmektedir.
 Dizayn yönünden roro gemilerini inceleyecek olursak, ki araba gemilerini bunun dışında tutmak gerekir , iki ayrı sınıf görünür:
Bunlardan ilki sadece roro taşımacılığı yapan maximum 12 yolcu taşıyan gemiler.  diğeri ise roro ve yolcu taşımacılığı yapan gemiler.  (roropax) yani 12'den  fazla yolcu  taşıyan  gemiler.

 Ro-Ro gemileri sadece tekerlekli araç taşımazlar. Açık güvertelerine standart konteyner, klasik kargo gemilerinde taşınamayacak sandık yükler, helikopter, büyük yatlar vb.çok değişik yükleri  de taşırlar.

 

Devasa Ro Ro Otomobilleri Taşımaya Hazır Görünüyor.

 

ROPAX 


Ropax gemileri Ro-Ro gemilerine göre daha hızlı olup, araç taşıma kapasiteleri Ro-Ro gemilerine göre daha düşüktür. Genellikle araba , kamyonet ve yolcu taşımacılığında  kullanılır.
 

Ro-Ro  Gemilerinin  Çeşitleri

Yakın yol Ro-Ro Gemileri
Uzakyol Ro-Ro Gemileri
Feribotlar Konvansiyonel
Ro-Ro Gemileri Kombine
Ro-Ro Gemileri
Araba Taşıyıcıları
Araba–Yolcu Gemiler


 

RORO GEMİLERİ 2.BÖLÜM İÇİN TIKLAYINIZDAHA FAZLASI İÇİN RO RO ALBÜMÜNÜ ZİYARET EDİNİZ
:TIKLAYIN:

 

 
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar