elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

PLC S7-200 Nedir?

PLC (Programmable Logic Controller) S7-200, otomasyon sektörüne adım atan hemen her herkesin kurcaladığı bir başlangıç PLC'sidir. Birçok insan küçük çaplı otomasyon projeleri için S7-200'ü tercih ediyor. Haydi gelin şimdi PLC S7-200'ün bilinmeyenlerini tanımaya çalışalım.A- A+
28.02.2015 tarihli yazı 40205 kez okunmuştur.
S7-200 PLC Nedir?

Günümüzde oldukça popüler olan PLC (Programmable Logic Controller) sistemlerinin kilometre taşlarından biri ve SIMATIC S7-200 ailesinini üyesi olan bu PLC sistemi kullanıcılara, küçük çaptaki otomasyon projeleri için oldukça iyi bir ortam sunuyor. Farklı CPU çeşitleriyle piyasaya sürülen S7-200, kullanıcınin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.
 


CPU-221, CPU-222, CPU-224, CPU-226 ve CPU-226XM olmak üzere 5 farklı modeli bulunmaktadır. Her modelin Input/Output (Giriş/Çıkış) sayısı, RAM miktarı, işlemci hızı gibi özellikleri birbirinden farklıdır.  
►İlginizi Çekebilir: Geçmişten Günümüze PLC Teknolojileri
PLC Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Bilgisayar ile PLC arasındaki haberleşmeyi sağlayan RS-232, RS-485 portları bulunur. Bu portlar aracılığı ile bilgisayarınıza bağlantı kurarak programınızı PLC'ye aktarabilirsiniz. Ya da bilgisayarınıza CP kartı takarak MPI kablosuyla yüksek hızda çalışabilirsiniz.
►İlginizi Çekebilir: PLC Nedir? Ne İşe Yarar?
 

Güç Bağlantısı Nasıldır?

24V DC ya da 220V AC voltaj ile çalışır. BU çalışma voltajları, modelden modele farklılık gösterir.

Nasıl Çalışır?


S7-200 modeli diğer tüm PLC'ler gibi Input'a (Giriş) gelen sinyalleri okuyarak yazılan programa göre istenen otomasyonu gerçekleştirebilir.
 

Nasıl Programlanır?

Genellikle eski model PLC'leri programlamak için Windows Xp işletim sistemli bilgisayarlara ihtiyaç duyulur. Bunun yanında Sanal Makine (Virtual Machine) ile de kendi işletim sisteminize sanal Window Xp'yi kurarak PLC programlayıcısını kurabilirsiniz.
Gerekli işletim sistemi sağlandıktan sonra Step 7 MicroWin programı kurulur.
Son adımda ise yazdığınız programı simülasyon ortamında görmek için S7-200 Simülator programını kurabilirsiniz.
►İlginizi Çekebilir: SCADA Nedir?
 
 
Hangi Editörü Kullanmalıyız?

Function Block Diagram
Statement List
Ladder Logic

olmak üzere Step7 MicroWin bize 3 ayrı editör sunar. Bunlar arasında programlama mantığı açısından en kolay olanı Ladder Programlama sistemidir.

Operatör Panel Çeşitleri Nelerdir?

TD 200 Text Display

Uygun fiyatıyla dikkat çeken TD 200, uygulamalardaki kontrolü sağlamak için kullanıcılara 2 satır 40 karakterlik bir arayüz sunar.

TP070 Dokunmatik Ekran

TD 200'e göre görsel olarak daha gelişmiş özellikler sunar. Sabit, sütun grafikleri ve buton gibi özellikleri içinde barındırır.

►İlginizi Çekebilir: Panasonic FP2 Serisi PLC


 
Neden S7200'ü Kullanmalıyız?

Uygun fiyatlı,
Küçük projeler için ideal,
Genişleme Modülleri,

gibi özellikleriyle küçük çaplı otomasyon projelerimizin temel taşıdır.


 

Kaynak:

►Wikipedia

Ali Selek Ali Selek Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar