elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Osiloskop Nedir? 1. Bölüm |
ElektrikPort Akademi

Laboratuvarlarda bir elektrik sinyalinin grafiğinin şeklini ekranda nasıl görebiliriz? Osiloskop bize grafikleri nasıl gösteriyor? Başka ne için kullanılır? İç yapısı nasıldır? Ne ölçer? Yazımızın birinci bölümünde bu soruların cevaplarını açıklayacağız.A- A+
01.07.2015 tarihli yazı 43553 kez okunmuştur.

Osiloskop esasında kendisine gelen dalga şeklini grafik olarak ekranda gösteren alettir. Yani elektrik dalga sinyali çizer. Dalga sinyalinin, frekansını ve genliğini de öğrenmemizi sağlar. Osiloskop bir elektrik devresine her zaman paralel bağlanır. Çünkü iç direnci çok yüksektir.
 Şekil 1: Osiloskop


►İlginizi Çekebilir: Bilgisayarınızı Osiloskop Olarak Kullanmak İster Misiniz? | SoundCard Scope

 

Osiloskop Elektrik Sinyalini Ekrana Nasıl Çiziyor?


Katot Işınlı Tüp(Cathode Ray Tube) elektron üreten flaman ile elektron demetini fosforlu ekrana doğru odaklayıp hızlandıran düzenlerden meydana gelmektedir. Flaman elektron üretir ve katot tarafından yollanır. Katot etrafında bulunan ve negatif gerilim uygulanmış olan elektrot kontrol ızgarası adını alır. Pozitif gerilime sahip olan hızlandırma anotu tarafından çekilen elektronlar kontrol ızgarası deliğinden ışın haline gelerek ilerler. Katot odaklayıcı ve hızlandırıcı anotu meydana getirdiği düzeneğe elektron tabancası adı verilir.
 

Şekil 2: Katot Işınlı Tüp (CRT)


►İlginizi Çekebilir: Ölçüm Cihazı Özellikleri ve Kullanımı

 
Elektron tabancasından çıkan elektronlar düşey ve yatay saptırma plaka çiftleri içinden geçer. Saptırma plakalara uygulanan gerilim ile elektron demetine sapma miktarı ayarlanabilir. Elektron demetinin hareket miktarı saptırma plakalara uygulanan gerilimle orantılıdır. Osiloskobu yatay saptırma plakalarına osiloskobun içinden üretilen rampa veya testere şeklinde gerilim uygular. Ekranda bir görüntü elde edebilmek için tarama işaretine uygulanması gerekir.  Elektronlar yatay ve düşey plakalara uygulanan gerilimin fonksiyonu olarak hareket eder.
  
 
 
Ekran yüzeyine hareket eden ve büyük kinetik enerjiye sahip olan elektronların ekrana çarpması ile enerjileri ışık enerjisine dönüşür. Yani plakalar arasından geçen elektronları (elektron demetini) saptırılarak fosfor ekrana çarptığı noktanın yerini değiştirir. Bu noktanın konumu saptırma plakalarına uygulanan gerilimin ani değeri ve dalga şekline bağlı olarak değişecek ve ekranda ışıklı bir çizgi oluşacaktır.Osiloskop Ne Ölçer?


► AC - DC Gerilimler
► AC- DC Dolaylı Olarak Akımlar 
► Periyot ve Frekans
► Çok Kanallı Osiloskoplarda Birden Fazla Sinyalin Karşılaştırılması ve Faz Farkı Ölçümü
► Komponent Testi
Osiloskopta ne gibi tuşlar var? Bunlar ne işe yarıyor? Fonksiyonları neler? Yazımızın ikinci bölümünde Osiloskopların önemli parçaları, tuşlarının görevleri ve Osiloskop ölçümlerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Kaynak:
►uenics.evansville.edu

Çağın Özçivit Çağın Özçivit Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar