elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Mikroelektronik Nedir?

İlk bilgisayar üretildiğinde kim bile bilirdiki dev bilgisayar yığınları yerini çok daha küçük cihazlara bırakacak. Teknoloji alanında yaşanılan yeniliklere paralel olarak ön plana çıkan bir alanda teknojik ürünlerin tasarımı. Elektronik parçaların küçülmesi için yapılan çalışmalar mikroelektronik başlığı ile sık sık karşımıza çıkmakta. Intel’in 3D transistör devrimiyle bu alanı yazımızda sizler için tanıtacağız.A- A+
31.07.2013 tarihli yazı 29521 kez okunmuştur.

Mikroelektronik Nedir?


Mikroelektronik, adından da anlaşılacağı üzere elektronik devre ve bileşenlerinin çok küçük hale getirilerek çipler üzerinde konumlandırılmasını sağlayan bir elektronik koldur. Transistör, kapasitör, indüktör, diyot, direnç vb elektronik maddelerin mikroelektronik eşdeğeri mevcuttur. Hızla gelişen teknolojiyle birlikte ürünlerin  boyutlarında da önemli tasarım değişikliklerine gidilmiş, özellikle de ilk bilgisayar ilk telefon gibi cihazların değişimini düşündüğümüzde bu alanda yapılan çalışmaların önemini daha iyi anlamaktayız. 
 

 

Intel'den Devrim Niteliğinde Çalışma


Son yıllarda bu alanda gerçekleştirilen en önemli çalışma İşlemci teknolojisinde öncü olmasıyla bilinen  intelin 3d transistör teknolojisi. Transistörler elektronik cihazların temel yapı taşlarındandır.Günlük hayatta kullanılan elektronik cihazlarda birkaç taneden başlayarak birkaç milyara varan sayıda transistör bulunabilir. En genel kullanım amacı  devrede anahtarlama yapmaktır bu yüzden elektroniğin her alanında kullanılmaktadır.Bu da transistörü teknolojinin en değerli parçalarından biri yapmaktadır. İntelin kurucularından  Gordon Moore’un  gözlemine göre işlemcilerde kullanılan transistör sayısı her iki yılda bir 2 katına çıkmaktadır.
 


İlginizi Çekebilir : Moore Kanunu Yetersizmi?

 

3-D Tri-Gate Transistör Teknolojisi 


Intel’in 2011 yılında yapmış olduğu Tri-Gate adını verdiği, üç boyutlu yapıyı temel alan yeni nesil transistörler performans ve güç tasarrufuna ciddi katkılar sağladı. 22nm lik bir büyüklüğe sahip olan bu transistörler üzerinden geçen elektrik akımını iki boyutlu bir yüzey yerine üç boyutlu bir yapı içinden geçiriyor.  Intel’in  üretmiş olduğu bu  transistör teknolojisi, düşük voltajda %37 performans artışı sağlıyor. Elektronik cihazların temel yapı taşı olan transistör teknolojisinde yapılan bu gelişme ile milyonlarca işlemi aynı anda yapan bilgisayarların beyni, küçük bir kutununu içine sığacak. Burada gelişmiş seviyede onlarca, hatta yüzlerce program aynı anda çalışacak ve karmaşık programları basit bir dille çözüme kavuşturacak.
 


 

Daha Çok Küçülecek

 
Intel’in 22nm lik transistörler ile ürettiği çiplerde mm2′de 8,75 milyon transistör kullanılırken bu sayı daha önce var olan 32nm lik boyuta sahip olan transistörler ile mm2′de 4.87 milyon transistör idi. Bununla yetinemeyen Intel , 2013'te 15nm, 2015'te ise 11nm'yi hedefliyor. 2017′ ye kadar çiplerde   mm2′de yaklaşık 30 milyon transistör olması öngörülüyor.
 
 

 
 
Gelişmeye açık olan bu alanın,teknoloji alanında gerçekleştirilen yeni gelişmelere paralel olarak ilerlemesi kaçınılmaz bir durum. Birçok cihazın ilk üretimine kıyasla giderek küçülen bir hal alması bu cihazı oluşturan elektronik parçaların küçük boyutlarda üretilmesiyle mümkün olacaktır. 
Kaynak :

flmicro.com
►vikipedi.org
Ahmet Gökhan Seyrek Ahmet Gökhan Seyrek Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar