elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kompanzasyonda Neden Kompanzasyon Kontaktörü Kullanılır

Kompanzasyon kontaktörleri, 3 fazlı kondansatörleri kumanda etmek amacıyla özel olarak tasarlanmış kontaktörlerdir. Üzerlerinde bulunan akım sınırlama dirençlerinin bağlı bulunduğu özel bloklar sayesinde kondansatörlerin ilk devreye girme anında çektikleri 3-15 kHz frekanslı anma akımının 200 katına varabilen 1-2 ms süreli yüksek pik akımlarını maksimum anma akımını 70 katına sınırlayarak kontaktörün ana kontaklarının yapışmasını engellerler ve kontaktör ömrünü uzatırlarA- A+
01.03.2020 tarihli yazı 1870 kez okunmuştur.


Kompanzasyon sistemlerinde kullanılan kondansatörler, ilk devreye alınma anında yüksek frekanslı aşırı akımların çekilmesine sebep olur. Aşırı akım, sisteme bağlı diğer ekipmanların taşıyabileceği akımın üzerinde olduğu için, bu cihazların kullanım ömürlerinin kısalmasına veya arızalanmasına sebep olur. Oluşan yüksek akımları, üzerinde bulunan akım sınırlama dirençleri ile anma akımının 70 katına kadar sınırlandırabilen Sigma kompanzasyon kontaktörleri, devreye bağlı diğer ekipmanların ömürlerinin kısalmasını veya arızalanmasını engeller.

 

SIGMA Kompanzasyon Kontaktörü Nasıl Çalışır  


Sigma kompanzasyon kontaktörleri; kontaktör, yardımcı kontak bloğu, mekanik kilitleme tertibatı ve akım sınırlama dirençlerinden oluşur. Kondansatörün ilk devreye girme anında çekilen, anma akımının 200 katına kadar varabilen çok yüksek akım değerleri, öncelikle yardımcı kontak bloğu üzerinden akım sınırlama dirençlerine aktarılır. Bu sayede akım, devreye bağlı diğer ekipmanlara zarar vermeyecek değerlere indirgenmiş olur. 3-4ms süren yüksek akımın sınırlandırılması sonrası, akım normal çalışma değerlerine indirgenirken, yardımcı kontak bloğu devreden çıkar, akım kontaktörün ana kontakları üzerinden devresini tamamlar.
 

 
Şekil 2: Kompanzasyon kontaktörlerinin yapısı

 

Neden SIGMA Kompanzasyon Kontaktörü Kullanmalıyız?


Sigma kompanzasyon kontaktörleri, kompanzasyon sistemleri için özel olarak üretilmektedir. Aşırı akım, kontaktörün ana kontaklarına ulaşmadan akım sınırlama dirençleri ile indirgenir. Bunun sonucunda, kontaktör kontakları, kompanzasyon sisteminin devreye alınmasında oluşan yüksek akımlara maruz kalmaz, kontaktör kontak ömürleri uzar, mekanik ve elektriksel zorlanmaların önüne geçilir. Ayrıca akım sınırlama dirençlerinin dış yüzeyinde kullanılan V0 yanmazlık özelliğine sahip özel makaron sayesinde yüksek akımların geçişi esnasında herhangi bir yangın riski oluşmasına izin vermez.

Sigma kompanzasyon kontaktörlerinde yardımcı kontak bloğu ile kontaktör arasındaki kilitleme sistemi, yardımcı kontak bloğu içerisine yerleştirilen mekanik kilitleme tertibatı ile sağlanır.
Başka üreticilerde kompanzasyon kontaktörlerinde kullanılan mıknatıslar, zaman içerisinde mıknatıslık özelliğini kaybeder, bunun sonucunda kontaktörün çekim gücü azalarak kompanzasyon kontaktörünün arızalanmasına neden olabilir. Sigma kompanzasyon kontaktörlerinde mıknatıs yerine kullanılan mekanik kilitleme tertibatı sayesinde kompanzasyon sisteminin güvenli çalışması ve uzun ömürlü olması sağlanır.


Sigma Elektrik Genel Ürün Kataloğu İçin Tıklayınız.Kaçak Akım Algılamalı Şalterlere Açtırma Bobini TakılmasıKaynak                   

 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar