elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kompanzasyon Kondansatörlerinin Bakımı |
2. Bölüm

Güç faktörünü düzenleme işlemi olan kompanzasyondan yüksek verim elde edebilmek için kondansatörlerin bakımı çok büyük bir önem taşımaktadır. Sistem arızalarını minimum seviyeye indirmek için yapılan kondansatör bakımının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.A- A+
12.03.2011 tarihli yazı 20526 kez okunmuştur.

Termal Kamera İle Kontrol ve Bakım

Kondansatörleri kontrol etmek için kullanılan en güvenili araç termal kameradır. Kondansatör bankı, termal kamera ile test edilmeden 1 saat önce enerjilendirilmelidir. Testte, bağlantı noktaları ve soğutma ekipmanlarının düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Sistemdeki güce göre bağlantı kabloları ve bağlantı noktalarındaki gevşeklikler incelenmelidir. Birbirine iyi temas etmemiş gevşek bağlantılarda, direnç yüksek olacağı için bu bağlantılarda sıcaklık artışı olur. Termal kamera ile bu gevşek bağlantı noktası tespit edilir.
 

Kondansatör bankının tamamı ile birlikte kondansatörler ayrı ayrı da termal-kamera ile kontrol edilmeli ve kondansatörler arası sıcaklık farkının yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Şekil 2'deki kondansatörlerin bir tanesi arızalıdır ancak dış yapılarında herhangi bir arıza belirtisi yoktur. Arızalı kondansatör ancak termal kamera ile belirlenebilir.
 
 
►Şekil 1: Termal kamera ile yapılan tesis bakımı.

►İlginizi Çekebilir: Termal Kamera Uygulamaları
 
 
Test sırasında devrede olmayan bir kondansatör kamerada soğuk olarak gözlenecektir. Ayrıca kondansatörlerin üst kısımları, konveksiyon yolu ile daha sıcak gözükebilir. Bu durum arıza ile karıştırılmamalıdır. Bu tür durumların dışında tüm bağlantıların da doğru olduğu test edilmiş ise gözlenen sıcaklık farkı, arızalı bir durumu işaret eder.
 
 


 

Akım Ölçümleri

Koruyucu bakım işleminin bir parçası olarak her üç fazdan geçen akım da ölçülmeli ve kayıt edilmelidir. Ölçülen akım ile gerçek değer arasında bir çevirme işlemi yapılmalıdır. Örneğin akım trafosu 3000/5 A ve ölçülen değer 2 A ise;
 
(3000/5) x 2 =1200 A
 
değeri bulunur. Elde edilen değerler kayıt altına alınmalı ve önceki okumalar için karşılatırma yapılarak değerlerde normal olmayan farklar ve sapmalar belirlenmelidir.
 


 

Güç Faktörü Ölçümleri

Güç faktörü ölçümü gerilim, akım ve gücün en az 1 saniyelik periyotlarlarda ölçümünü gerektirir. Dijital bir multimetre, bu ölçümleri gerçekleştirmek için yeterli performansı gösteremez ancak bir güç analizörü bu işlemi gereken zamanda yapabilir. Aylık güç faktörü ortalamasını görebilmek için kayıt cihazı kullanılabilir. Böylece tesisin aylık zamanda kullandığı güç parametreleri daha sağlıklı olarak gözlenebilir.
 
 
Şekil 2: Kompanzasyon kondansatörlerinin akım, gerilim ve kapasitans parametrelerinin ölçümü sistem bakımı için büyük önem taşımaktadır.
 
►İlginizi Çekebilir: Ölçüm Cihazı Özellikleri ve Kullanımı

 

Kapasitans Ölçümü

Kondansatör bankının kapasitansını ölçmek için kondansatörlerin enerjisi kesilir ve üretici firmanın servis bülteninde belirtilen süre kadar beklenir. Ölçüme başlamadan önce kondansatörlerde gerilim olmadığından emin olmak gerekir. Bunun için öncelikle faz-faz ve faz-nötr arası bağlantılar ölçülür. Gerilim olmadığından emin olduktan sonra kondansatör kapasitansı, üreticinin belirttiği değerlere göre ölçülür ve karşılaştırılır. Kompanzasyon kondansatörleri uzun yıllar hizmet vermek üzere üretilirler ancak bunu sağlamak için gerekli bakım prosedürlerinin tam olarak yerine getirilmesi gerekmektedir.


 
Alper Coplugil
 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar