elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kompanzasyon Kondansatörlerinde Arıza ve Bakım

Güç faktörünü düzenleme işlemi olan kompanzasyondan yüksek verim elde edebilmek için kondansatörlerin bakımı çok büyük bir önem taşımaktadır. Sistem arızalarını minimum seviyeye indirmek için yapılan kondansatör bakımının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.A- A+
07.03.2011 tarihli yazı 8386 kez okunmuştur.

TERMAL KAMERA İLE KONTROL VE BAKIM


Kondansatörleri kontrol etmek için en güvenili araç termal kameradır. Kondansatör bankı termal kamera ile test edilmeden 1 saat önce enerjilendirilmelidir. Testte bağlantı noktaları kontrol edilmeli ve soğutma ekipmanlarının düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Sistemdeki güce göre bağlantı kabloları ve bağlantı noktalarındaki gevşeklikler incelenmelidir. Birbirine iyi temas etmemiş, gevek bağlantılarda direnç yüksek olacağı için bu noktada sıcaklık artışı olur ve termal kamerada bu nokta tespit edilecektir.


Kondansatör bankının tamamı ile birlikte kondansatörler ayrı ayrı da kontrol edilmeli ve kondansatörler arası sıcaklık farkının yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Şekil 2'deki kondansatörlerin bir tanesi arızalıdır ancak dış yapılarında herhangi bir arıza belirtisi yoktur. Arızalı kondansatör ancak termal kamera ile belirlenebilir.


Test sırasında devrede olmayan bir kondansatör kamerada soğuk olarak gözlenecektir. Ayrıca kondansatörlerin üst kısımları, konveksiyon yolu ile daha sıcak gözükebilir, bu durum arıza ile karıştırılmamalıdır. Bu tür durumların dışında, tüm bağlantıların da doğru olduğu test edilmişse, gözlenen bi sıcaklık farkı arızalı bir durumu işaret eder.


AKIM ÖLÇÜMLERİ


Koruyucu bakım işleminin bir parçası olarak her üç fazdan geçen akım da ölçülmeli ve kayıt edilmelidir. Ölçülen akım ile gerçek değer arasında bir çevirme işlemi yapılmalıdır. Örneğin akım trafosu 3000/5 A ve ölçülen değer 2 A ise (3000 / 5) x 2 işlemi sonucu 1200 A değeri bulunur. Elde edilen değerler kayıt altına alınmalı ve önceki okumalar için karşılatırma yapılarak değerlerde normal olmayan farklar ve sapmalar belirlenmelidir.


GÜÇ FAKTÖRÜ ÖLÇÜMLERİ


Güç faktörü ölçümü, gerili, akım ve gücün en az 1 saniyelik periyotlarlar ölçümünü gerektirir. Dijital bir multimetre bu ölçümleri gerçekleştirmek için yeterli performansı gösteremez ancak ancak bür güç analizörü bu işlemi gereken zamanda yapabilir. Aylık güç faktörü ortalamısını görebilmek için kayıt cihazı kullanılabilir böylece tesisisn aylık zamanda kullandığı güç parametreleri daha sağlıklı olarak gözlenebilir.


KAPASİTANS ÖLÇÜMÜ


Kondansatör bankının kapasitansını ölçmek için kondansatörlerin enerjisi kesilir ve üretici firmanın servis bülteninde belirtile süre kadar beklenir. Ölçüme başlamadan önce kondansatörlerde gerilim olmadığından emin olmak gerekir. Bunun için öncelikle faz-faz ve faz-nötr arası bağlantılar ölçülür. Gerilim olmadığından emin olduktan sonra kondansatör kapasitansı, üreticinin belirttiği değerlere göre ölçülür ve karşılaştırılır. Kompanzasyon kondansatörleri uzun yıllar hizmet vermek üzere üretilirler ancak bunu sağlamak için gerekli bakım prosedürlerinin tam olarak yerine getirilmesi gerekmektedir.
 

Alper COPLUGİL


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar