elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kanatlar ve Korkular

Bu yazımızda günümüzün en önemli sektörü olan eğlence sektöründen dünyanın en büyük ve heyecanlı roller-coaster'ı The Gatekeer hakında bilgiler alacak, ona olan merakınız artacak ve bu heyecanı yaşamak isteyeceksiniz.A- A+
17.08.2013 tarihli yazı 9061 kez okunmuştur.
Uçan bir şahinin heyacanını yaşayabileceğiniz roller-coaster...
 


Roller-Coaster'ın tasarım dünyasında hiç şüphesiz mühendisler sınırları, insan dayanıklılığının limitlerini zorlamakta ve şimdiye kadar yapılmayanın en iyisini yapmakta rekabet etmektedirler. Ama artık şimdiye kadar ki biniş kayıtları; heyecan arayanların kendilerini dövülmüş gibi hissettiği için bir kere bindikten sonra bıraktığını söylüyor. Sarsıntılı bir biniş sonrası "bir daha da binmem" cümlelerini duymuşsunuzdur...


 İlginizi Çekebilir : Raylı Sistemlerde EnerjiCoaster tasarım firmasında -Bolliger & Mabillard (B & M)- mühendisler; "Sadece daha hızlı, uzun boylu, bir çok twister'a sahip olması roller-coaster'a binmek için artık yeterli değil." diyor. B & M kurucusu Walter Bolliger: "İyi bir coaster düzgün ve rahat olmalıdır." diyor.
 

 
Firmanın en yeni coaster'ı The Gatekeeper mart ayında Sandusky, Ohio'da açıldı. Bu açılışın roller-coaster rekor kayıtlarının bol olduğu bir açılış olacağı düşünülmüş ve öyle de olmuş. Yaklaşık 50 m (165 feet) ile dünyanın tepeden-zemine en yüksek metrajı olarak kayıtlara geçmiş. Aynı zamanda coaster; dünyanın en uzun ve en döngülü yapısına da sahip: “wing coasters” . Yolculara uçma heyecanını tam olarak yaşatabilmek için yolcular kanatsal yapının kanatlarına oturtulmuş. Gatekapeerın binicileri yaklaşık 1.6 km ( 1 mil ) boyunca pilot hissiyle uçuyor, 2 beton ve çelik kuleler aracılığıyla kanatlar bıçak manevraları yapıyor. Bu uçan şahin heyecanının dinç kalmasını sağlıyor ve türbülansı en aza indiriyor.
  

 
1-) Düşerken Kanatlar

Sarımların birinde, yolcular kanatlarla 50 m.'ye tırmanır ve coaster size herhangi bir anmış gibi gelen anda sizi rekor yükseklikten baş aşağı ve döndürerek tüm hızla daldırır. Kanatların - yukarda bahsettiğimiz gibi - rayların dışında olması bağımsızlığı daha da artırarak heyecanı doruklarda yaşamanıza olanak sağlamaktadır.
 
2-) Immelmann

İlk dönen dalışımızın ardından, yolcular muhteşem roketlemeden önce yerçekimi kuvveti ve saatle yaklaşık 110 km (67 mil) hızla 4 zamanlı olarak döndürülür. Bu harekete firma Immelmann ismini vermiştir. Daha sonra biniciler at nalı şeklinde olan kısma gelirler. Burada 1,5 tur döngülü kısımda rulo 180 derece olarak bir uçarmış edasıyla yolcuları ileri iteler. Kısa ve dar dikey döngüler içeri olan kuvveti artırdığından sarsıntıyı azaltarak konforlu bir heyecan sağlar.
 
3-) Deve Hörgücü

İkinci kısımdan gelen Immelmann' ın taşıdığı momentumda yolcular 32 m. uzunluğundaki parabolik arkın tepesinde ağırlıksız olarak sadece 2 saniye yakalayabiliyor. Havada coasterın merkezkaç kuvvetinden dolayı oluşan yukarı doğru olan çekim kuvvetiyle, yerçekimi kuvveti birbirini dengeler.
 
4-) Tirbuşon

Bir tirbüşon üç boyutlu gergin bir döngüdür. Dönme merkezinde dengelenir. Böylece kanatın en dış kısmındaki biniciler raya yakın binicilerden daha fazla ivmeyi hissedecekleri için en üst seviyede deneyim yaşayacaklardır.
 
5-) Anahtar Delikleri

Kanatlar 62 ton ve çelikten yapılmış olan kuleleri göründüğünde, yolcuları 90 derece döndürerek dilimlenecekmiş hissi verdirilir. İki adet olan anahtar deliklerini videoda bile izlediğinizde içinizde ürperti hissedeceğinize eminim. En yüksekte yolcunun ayağıyla içinden geçilen yapının arası 30 cm'den daha azdır. İşte bu da finalde heyecanı en yüksek seviyede yaşamanızı sağlar.
 


Kanatlar

Çelik konsol kolları yaklarım 1.8 m uzunluğundaki kanatlarla desteklidir. Tasarımcılar koltukların altındaki kısımları raylardan daha sert yaparak kanatlara sanki bağımsız parçaymış hissi verdi. Bu sistemin aynı zamanda yapısal sorunlardan kaynaklanan etkileşimleri önleyeceği düşünüldü.
 
Emniyet Kemerleri

Gatekepeer'in sahip olduğu yumuşak ve gereken esneklikteki yeleği sayesinde vücudu sabitlediği için emniyet kemerlerini sert köpükle kaplamaya gerek kalmaz.
 
Kayıtlar


► Maksimum hız: yaklaşık 110 km / saat
► Ters çevirme: 7
► En yüksek düşüş:  yaklaşık 50 m
► Toplam süre: 160 sn


 İlginizi Çekebilir : Maglev TrenlerÇeşitli Coasterlar

 
► Uçan Coaster
 

 
► Çeviren Coaster
 

 
► Dalış Coasterı
 

 
► Oturan Coaster
 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar