elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektronik Zayıflatıcılar |
2. Bölüm

Bir önceki bölümde elektronik zayıflatıcıların sinyalin dalga şeklini bozmadan gücünü azaltan elektronik devreler olduğunu belirtmiştik. Bu bölümde ise T tipi zayıflatıcıları inceleyeceğiz. Bu zayıflatıcı çeşidi dirençlerin bağlantı şeklinden dolayı “T” tipi zayıflatıcı olarak adlandırılır.A- A+
25.09.2016 tarihli yazı 9674 kez okunmuştur.

Basit T tipi zayıflatıcı

Simetrik bir yapıya sahip T tipi zayıflatıcı, empedans eşitleme işlemleri için kullanılır. Genelde R1 ve R2 dirençleri aynı olup, eşit empedansa sahip olmayan devrelerarasında R1 ve R2 dirençleri farklı değerlerde olarak çalışabilir. Denklemlerin kolay çözümü için K faktör kullanılır. Empedans faktörü olarak da bilinen K faktör, devrelerin kolay tasarlanması için kullanılır.
 

 
Basit T tipi zayıflatıcı
 
► Eşit empedanslı T tipi zayıflatıcı:
 
Simetrik yapısından dolayı eşit iki empedansa sahip devreler arasına yerleştirilerek kullanılır. Devrelerin giriş ve çıkış empedansına uygun yük empedansı elde edilir. Elde edilen değere karakteristik empedans denir.
 
T tipi zayıflatıcı denkleminde; Z empedansı, K ise dB cinsinden değeri ifade eder.
 ►İlginizi Çekebilir: Sinyal İşleme Nedir?

Örnek: T tipi zayıflatıcı da Z=600Ω K=18 dB (7,9433) olarak verilmiştir. R1, R2 ve R3 direnç değerleri ne olmalıdır?
 


 
Değerler yerlerine konulduğu zaman kolay bir şekilde sonuç elde edilmiştir. Aşağıdaki tabloda empedans değerleri 50Ω, 75Ω ve 600Ω olarak verilmiştir. Değişken dB değerlerine R1,R2 ve R3 değerleri hesaplandığı zaman şu şekilde bulunur.
 

► Eşit olmayan empedansa sahip T tipi zayıflatıcı:

T tipi zayıflatıcılar, eşit empedansa sahip olmayan devreler arasında empedansı eşitlemek için kullanılır. Burada Z1 büyük kaynak empedansını, Z2 ise küçük kaynak empedansını ifade eder. Denklemlerde birkaç değişiklik yapılarak yeni denklemler elde edilir.

 

Örnek: Z1=75Ω, Z2=50Ω empedanslara sahip T tipi zayıflatıcı, K=18 dB (7,9433) olarak verilmiştir. Buna göre R1, R2 ve R3 direnç değerleri ne olmalıdır?
 

► Dengeli T tipi zayıflatıcı:

Dengeli T tipi zayıflatıcı ayna görüntüsü alınarak üst üste eklenmiş iki T tipi zayıflatıcıdan oluşur. Direnç elemanlarının diziliminden dolayı H tipi zayıflatıcı olarak da adlandırılırlar. Her direncin ayna görüntüsü alındığı için her bir direnç değeri ikiye bölünmüştür. Merkezde ki R3 direnci ikiye bölündüğü halde toprağa çekildiği için değerinde bir değişme olmaz. Dengesiz T tipi zayıflatıcı da R1= R2= 466 Ω, R3= 154 Ω olsun. Dengeli duruma geçtiği zaman R1= R2= 466/2= 233 Ω, R3= 154 Ω olur.

 

T tipi Zayıflatıcıları Özet

► Eşit ve eşit olmayan empedanslı devrelerde kullanılan simetrik bir zayıflatıcıdır.
► Simetrik olduğu için her iki yönde de devrelere bağlanabilir.
► Temel özelliklerinden biri de, paralel kol direnci (R3) zayıflama derecesi arttıkça değeri küçülür.
► Dengeli ve dengesiz yapıda türleri vardır.
► Dengesiz T tipi zayıflatıcılar genelde, koaksiyel kablo iletim bağlantılarında ve RF bağlantılarda kullanılır.
► Dengeli yapısına H tipi zayıflatıcı denir.
► H tipi zayıflatıcılar ise veri iletiminde kullanılır.


Kaynak:

electronics-tutorials.ws
Cem Aydınoğlu Cem Aydınoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar