elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği’nde Değişiklik

Resmi Gazete’de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Elektrik Piyasası Dengeleme Ve Uzlaştırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i yayımlandı.A- A+
20.09.2012 tarihli yazı 13816 kez okunmuştur.
Yönetmelikte yapılan değişikliklerden bazıları şöyle:
 
OSOS’un kurulması için TEİAŞ ve dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler için daha önce 1 Nisan 2012 olarak belirlenen tarih “1 Ekim 2012″ olarak revize edildi.
 
Piyasa işletmecilisi tarafından Piyasa Yönetim Sistemi aracılığıyla duyuruluncaya kadar, asgari temerrüt matrahı 50 TL’den 100 TL’ye ve asgari temerrüt faiz tutarı da 5 TL’den 10 TL’ye yükseltildi.
 
Gün öncesi piyasası kapsamında yuvarlama ve blok teklifler sebebiyle oluşan günlük sistem alış tutarı ve sistem satış tutarı arasındaki farkın finanse edilmesi amacıyla, tüm piyasa katılımcılarından alınan fark fonu tutarı da 1 milyon TL’den 2 milyon TL’ye çıkarıldı.
 
Dengeleme birimi olup dengeleme güç piyasası kapsamında teklif sunmamış olan veya dengeleme birimi olmayan üretim tesislerine sahip piyasa katılımcılarına, ilgili üretim tesisleri için Sistem İşlemecisi tarafından acil durum talimatı verilebilecek.
 
“Dengeleme güç piyasası kapsamında sunulan yük alma ve yük atma tekliflerinin yapısı ve içeriği” başlığına “İlgili teklif miktarlarının Elektrik Piyasası Yan Hizmetler Yönetmeliği kapsamında sağlanması zorunlu olan primer frekans kontrolü rezerv miktarına karşılık gelen kapasite hariç tutularak bildirilmesi esas olacak.” maddesi eklendi.


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar