elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrik Faturası Düşüren Sayaç

Elektrik ihtiyacının yüksek ivmeli artışı problemlerinin yoğun olarak yaşandığı günümüzde bu ivmelenmenin düşürülmesi için üretilmiş sayaç nedir, olası faydaları nelerdir?A- A+
21.06.2011 tarihli yazı 5784 kez okunmuştur.

Elektrik sayaçlarının ekranında kullanılan güç miktarı yerine, kullanılmış enerji miktarının fiyatının yansıtılması fikri ile yola çıkan IIT (Indian Institutes of Technology) öğrencisi, bu şekilde tüketicilerin ay sonunda ne kadar ödeyeceklerini gerçek zamanlı olarak görebilmelerinin elektrik tüketimini düşüreceğini, ay sonunda yüksek elektrik faturasının engelleneceğini ve tüketicilerin kullandıkları enerji konusunda daha bilinçli davranabileceklerini öne sürmektedir.

IIT öğrencisi yaptığı çalışmalar sonucunda ürettiği bu sayaç sayesinde kullanılmış elektrik miktarının sayaç ekranına yansıtılabilmesini sağlamıştır. Mumbai eyaleti çevre departmanı, bu teknolojinin kullanılması ile tüketicilerin "gerçek zamanlı para tüketimini" görebilmelerini ve "enerjinin boşa harcanmasının" önüne geçilebilmesini planlamaktadır.

Mumbai eyaleti çevre departmanından Valsa Nair-Singh'in yaptığı açıklamada "Şu anda kullanılan elektrik sayaçları tüketilen elektrik miktarını kWh cinsinden göstermektedir. Departmanımızın çalışmaları doğrultusunda, bu yeni sayaçların kullanıma girmesi ile tüketicilerin ödemesi gereken para miktarının gerçek zamanlı olarak takip edilmesini istemekteyiz. Eğer sayaç ekranında fatura miktarı görülebilirse tüketiciler günlük bazda tüketimlerini görebilecekler ve bu sayede elektrik tüketimlerini dizginleyebileceklerdir."

Üst düzey bir eyalet çevre görevlisinin yaptığı açıklamada departmanın yaptığı bu planlamada yüksek teknolojiye sahip bu sayaçların çok sayıda bulunmaması probleminin nasıl çözüleceği konusundaki şüphesini dile getirmiştir.

Görevlinin yaptığı açıklamada "Bu problemin çözümü için yeni yaklaşımlar üretmekteyiz. Teknik problemler ortaya çıksa bile bu proje eyaletin birkaç pilot bölgesine veya devlet ofislerine uygulanacaktır. Eğer pilot bölgelerde bir başarı sağlanır ise eyalet yönetimi ile IIT öğrencisinin yapacağı toplantıda tüm eyalet için yüksek miktarlarda üretilmesinin nasıl yapılacağı karara bağlanacaktır."

Eyalet çevre departmanı sonuçların, Maharashtra Eyaleti Elektrik Dağıtım Şirketinin (MSEDCL) gelecek yıl sonu yapacağı tüketim analizi şeması ile elde edilebileceğini belirtmiştir. Yapılan kurultay sonucunda 2012 yılında elektrik tüketiminde bir azalma yaşanması planlanmaktadır. Mumbai eyaletinin şu anki durumunda ise eyalet 3500 MW enerji açığı ile karşı karşıyadır ve bu durum sonucunda enerji açığını giderebilmek için şehir merkezi dışında kalan bölgelerde uzun süren elektrik kesintilerine gitmektedir. .


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar