elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Busbar Enerji Dağıtım Sistemlerinin Genel Özellikleri

Elektrik enerjisinin dağıtım ve taşınmasında modüler bir sistem olan busbar sistemleri, kablolu sistemlere göre önemli avantajlara sahiptir. Yüksek performans, yangına dayanım, hızlı montaj, düşük maliyet gibi birçok artılarıyla ön plana çıkan bu sistemlerin genel özelliklerini ve sağladığı tüm avantajları içeriğimizde bulabilirsiniz.A- A+
19.09.2014 tarihli yazı 67910 kez okunmuştur.

Busbar Kanal Sisteminin Tarihçesi


Busbar kanal sistemi; 1930'lu yıllarda, temel olarak yüksek katlı binaların ve fabrikalarda değişen üretim teknolojilerinin bir ihtiyacı olarak, Amerika'da ortaya çıkmıştır. 1950'li yıllarda Japonya da ve Avrupa da kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye de ise Busbar kanal sistemi imalatı; 1970'li yıllarda EAE Elektrik A.Ş. ile başlamıştır.


Busbar Sistemlerinin Özellikleri

Busbar, elektrik enerjisinin dağıtım ve taşınması için tasarlanmış prefabrik ve modüler bir sistemdir. Genel yapısı metal bir gövde içerisinde, standartlara uygun olarak alüminyum ya da bakır iletkenlerin izolasyon malzemeleri ve ortamları ile birleşmesinden oluşur.

 
Busbar sisteminde elektrik akımı, elektrik kablolarına ihtiyaç duyulmadan  baralar vasıtasıyla iletilmektedir. 
Busbar sistemleri; küçük işletmelerde, atölyelerde, sanayi tesislerinde,yüksek katlı binalarda,hastanelerde,alışveriş merkezlerinde,havaalanlarında elektrik iletimi ve dağıtımı için esnek çözümler sunmaktadır.

 İletkenler: Busbar sisteminde kullanılan alüminyum ya da bakır iletkenler  tüp yapı boyunca ve ek noktalarında mutlaka kalay ile kaplanır.

İzolasyon: Kompakt Busbar sisteminde iletkenler, ilk katman  “Epoksi Coating” ve  daha sonra “Polyester Film (mayler)”  ile izole edilirler. 
 


Kompakt Busbar Sistemleri,  tesislerde yatay veya dikey enerji dağıtımında ve iletiminde kullanılmaktadır (Plug-in veya bolt on-tip). Ayrıca tesis ve binaların, çıkış kutusu istenmeyen bölümlerinde sadece iletim amaçlı olarak da kullanılmaktadır.
 

Hava izolasyonlu sistemlerde ise izolatörler iletkenleri birbirinden ayırır.
 Busbar Sistemlerinin Avantajları

Üstün Teknik Yapı: Busbar Sistemleri,
 alternatif kablolu dağıtım sistemlerine göre üstün yapıda teknolojik bir sistemdir.

Modüler Sistem ve Fonksiyonellik: Busbar Sistemleri, modüler yapıda, fonksiyonel ve esnek bir sistemdir. Binalarda ve fabrikalardaki değişikliklere kolayca çözüm sağlanır. Kablolu sistemler modüler değildir. İlk tesis edildiği şekilde kalır.
 

Minimum Gerilim Düşümü: Busbar sistemlerinin (R) direnç ve (X) empedans değerleri çok düşüktür. Sistemin endüktif reaktansı dahil olmak üzere tüm değerleri daha önceden hesaplandığı için gerilim düşümleri gerçeğe çok yakın olarak hesaplanabilir. Kompakt yapıdaki baralarda gerilim düşümü olabilecek minimum değerlerdedir.


Kısa Devre Dayanımı: Busbar sistemlerinin kısa devre dinamik dayanımları çok yüksektir. Bu yüzden çıkış yüklerinde oluşabilecek kısa devrelerden busbar hatlarının zarar görmesi mümkün değildir. Örneğin 3200A --> 120 kA  
 


Yüksek Performans: Özellikle kompakt yapıdaki busbarlarda ısı transferi çok iyidir. Sistem yüksek performans sağlar.
Yangına  Dayanım: Busbar sistemleri yangına dayanıklıdır. Dış gövdesi metal olduğu için kablo gibi yanıcı bir sistem değildir.Halojen Free Özelliği ve Yanmazlık: Busbar sistemleri içerisindeki bileşenler halojen free (olası bir yangında zehirli gaz çıkartmayan) özelliktedir. Ayrıca olası bir yangın sırasında Busbar sistemi üzerindeki ekipmanlar hiçbir şekilde yangını taşımaz ve iletmezler.
 

Kolay Projelendirme: Busbar sistemlerinin projelendirmesi kolaydır ve çok hızlı bir şekilde tamamlanabilir. Kesin vaziyet planı belli olmadan, yaklaşık güçlerle doğruya çok yakın bir proje çıkartılıp, keşif hazırlanabilir.


 
Çözüm Esnekliği: Projedeki gruplar ve bölümler göz önüne alınarak, diversite ve eş zamanlılık faktörleri kullanılarak busbar sistemleri ile optimum sistem çözümü sağlanır. Kablolu sistemlerde esnekliği olmayan kısıtlı  bir proje çözümü gerçekleştirilebilir.
 

Modern Görünüm: Busbar sistemleri kullanıldığı alanlara modern ve estetik bir görüntü verir. Busbar sistemli çözümler iyi uygulandığında kaliteli çözümler sunar.Minimum Ebatlar: Busbar sistemleri minimum yer kaplar. Taşıdığı akım değerlerine göre boyutlar minimuma indirilmiştir. Yerden tasarruf sağlar.
 

Ana Pano Boyutları: Busbar sistemleri dağıtım amaçlı kullanıldığında pano boyutları ve sayıları azalır.Plug-in Sistem: Busbar sisteminin enerjisi kesilmeden plug-in noktalarından enerji alınabilir. Böylece tesiste bir ekleme yada değişim halinde sisteme bağlı diğer yükler çalışmaya devam edebilirler.
 

 

Hızlı Montaj: Busbar sistemlerinin hızlı montajı ile işletmeler alternatif sistemlere göre ortalama % 50 daha kısa bir sürede devreye alınabilir.  İş planlanan sürede tamamlanır.Düşük Montaj Maliyeti: Busbar sistemlerinin montajı çok kolay ve hızlı yapılabildiği için tesis kurulumundaki işçilik ve montaj maliyetleri düşüktür.Taşınabilir Sistem: Busbar sistemleri tesis içinde yer değiştirebilir yada başka bir tesise taşınabilir. Kablolu sistemlerin yeniden düzenlenmesi yada taşınması olanaksızdır yada yüksek maliyetli revizyonlar gerektirir. 
Fiziksel Dayanımı: Busbar sistemlerinin gövdeleri metal olduğu için dışarıdan gelebilecek darbelere karşı dayanıklıdır.


Düşük Bakım Maliyeti:
Busbar sistemleri minimum bakım gerektirir.
 

İşletme: Busbar sistemlerinin işletim maliyetleri çok düşüktür. Özellikle fonksiyonel kullanımı olan tesislerde elverişli bir alt yapı daima hazırdır.


Ekonomi: Busbar sistemlerinin genel olarak çok sayıda ekipmanın beslendiği yada büyük güçlerin uzak mesafelere taşındığı tesislerde, kablolu sistemler ile karşılaştırıldığında ekonomik çözümler sunar. Yatırım ve işletme maliyetlerinde önemli ölçüde tasarruf sağlanır.

 


 

Bolt-on busbar nedir?


Bolt-on busbar sistemi: Busbar sisteminin modüler ek noktaları üzerinden akım alma çıkış kutuları ile enerji alınmasına imkan veren busbar sistemleridir. Bolt-on: Busbar sistemindeki ek noktalarından akım alınması istenildiğinde ve direkt besleme yapılacak yerlerde kullanılır.

 

Plug-in busbar nedir?


Plug-in busbar sistemi: Busbar sisteminin gövdesi üzerindeki akım alma (Plug-in çıkış) pencereleri üzerinden akım alma çıkış kutuları ile enerji alınmasına imkan veren busbar sistemleridir. Plug-in: Busbar sistemindeki ek noktalar ile prizlerden (plug-in pencereden) akım alınması istenildiğinde kullanılır. (Sadece düz modüller)

Busbar ve Kablolu Sistem Karşılaştırma Örneği


Tipik Kablo Montaj Şeması

Her biri bir katı besleyen 20 adet MCCB, 2 gözlü bir panoya monte edilmiştir.
Kabloların montajı için kablo kanallarına ihtiyaç duyulur.
Her bir kat panosu için ana panodan 20 adet ayrı kablo çekilir.
Ana pano için daha geniş bir hacme ihtiyaç duyulur.
 


Kablo Yerine Busbar Sistemi Kullanımı

Her bir kata ayrı bir kablo çekmeye gerek kalmaz.
Ana pano ölçüleri küçülür.
Kablo kanalına gerek kalmaz.
Kompakt yapıya sahiptir.
Şaftlarda daha küçük hacimlere sığmaktadır.
 


 
Busbar Sisteminin Ek Avantajları

Kolay ve hızlı montaj.
Bakım gerektirmez.
2 saate kadar yangın dayanımı.
Halojenli gaz içermez.
Duman geçişine izin vermez.
Kolaylıkla eklenebilir ve uzatılabilir.
Arızalı parça kolayca değiştirilebilir.
Sökülüp, takılabilir.

 


► Klasik Kablolu Sistem ile Yapılmış Montaj
 


 
► EAE Busbar Sistemleri Kullanılarak Yapılmış Montaj
 
Busbar Sistemleri Genel Özellikleri

► Bakır veya Aluminyum İletkenler
► 1.5mm kalınlığında galvaniz sac veya 2.5mm kalınlığında ekstrüzyon aluminyum gövde imkanı
► 130 C ‘ye kadar dayanıklı yanmaz B sınıfı Mylar izolasyon
► Kompakt busbar sistemlerinde dahili yangın bariyerine gerek yoktur.
► Daha iyi iletkenlik için iletkenler ek noktalarında veya tam boy kalay kaplıdır.
► Ek noktalarında gümüş kaplama opsiyonu
► Çıkış kutuları kolaylıkla takılabilir veya çıkartılabilir.
► Çıkış kutuları herhangi bir MCCB markasına göre tasarlanabilir.
► 4, 4.5 veya 5 iletkenli sistem seçeneği mevcuttur.
► IEC standartlarına uyguluğu Kema laboratuvarlarında test edilmiştir.
► Sismik şartlara uygunluk testleri yapılmıştır.
► Standart IP55 koruma sınıfı (IP 65, IP 67 opsiyonel) 


Busbar Akım Taşıma Kapasiteleri


Busbar MV: 950A ile 5.700A arası akım kademelerinde (Orta Gerilim MV Busbar: Cast resin koruma üzerine metal korumalı) enerji iletimi ve dağıtımı sağlar. İletkenler tercihe göre alüminyum veya elektrolit bakırdır.

Busbar KX: 400A ile 6.300A arası akım kademelerinde (Kalay ile kaplanmış Alüminyum bara veya Bakır bara iletkenli) enerji iletimi ve dağıtımı sağlar.

Busbar CR (Cast Resin Busbar): 630A ile 6.300A arası akım kademelerinde (Kalay ile kaplanmış Alüminyum bara veya Bakır bara iletkenli) enerji iletimi ve dağıtımı sağlar

Busbar KB: 800A ile 6.300A arası akım kademelerinde (Kalay ile kaplanmış Alüminyum bara veya Bakır bara iletkenli) enerji iletimi ve dağıtımı sağlar.

Busbar KO-II: 600A ile 800A arası akım kademelerinde (Kalay ile kaplanmış Alüminyum bara veya Bakır bara iletkenli) enerji iletimi ve dağıtımı sağlar

Busbar MK: 100A ile 225A arası akım kademelerinde (LKalay ile kaplanmış Alüminyum bara veya Bakır bara iletkenli) enerji iletimi ve dağıtımı sağlar))))

 

 


► Kaynak :
 

Ahmet Gökhan Seyrek Ahmet Gökhan Seyrek Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar