elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Beyaz Gürültü Nedir?

Tüm sesleri bastırabilen beyaz gürültü, sağladığı dinlendirici etkiyle uyku problemi olan kişilerin ve bebeklerin rahat bir şekilde uyumasını sağlıyor. Gürültüyü daha fazla gürültüyle engelleyen beyaz gürültünün ayrıntıları yazımızda.A- A+
21.09.2015 tarihli yazı 21038 kez okunmuştur.
Farklı frekanstaki seslerin üst üste eklenmesiyle oluşan ve tüm frekansların eşit olarak dağıldığı sese beyaz gürültü denilir. Yani beyaz gürültü, insan kulağının duyabileceği tüm ses frekanlarına sahiptir. Farklı frekanstaki tüm renklerin birleşimiyle beyaz ışığın oluşması gibi farklı frekanstaki seslerin üst üste binmesiylede beyaz gürültü oluşuyor.  Peki 20 bin farklı ses tonunu barındıran beyaz gürültü rahatlatıcı etkiyi nasıl sağlıyor?
 

 Beyaz gürültü frekans modellemesi
 
►İlginizi Çekebilir: Renk Nedir?

Aslında tüm olay algıdaki bazı sesleri maskelenmesiyle gerçekleşiyor. Örneğin; iki kişinin aynı anda konuşmasını dinlerken beynimiz ikisini birlikte takip edemez ve sırayla algılar. Yani ‘önce birini sonra diğerini algıla’ şeklinde bir çevrim oluşturur. Aynı şekilde 5 kişi aynı anda konuşursa yine sırayla algılayabiliriz. Beyaz gürültü, binlerce kişinin aynı anda konuşmasında olduğu gibi beynin sesleri seçememesine örnektir. Seslere odaklanmayı engellediği için kişide rahatlama hissi oluşturarak uyumaya yardımcı olur.

 

Uykunun bölünmesindeki asıl neden ortamda gürültüdeki ani değişimdir. Beyaz gürültü ise ortamdaki tüm sesleri maskelediği için kişinin ortamdaki ani ses değişimlerini algılamasının önüne geçer. Ayrıca pembe, mor, kahverengi gürültüler de vardır. Bu gürültülerde beyaz gürültüden farklı olarak ses frekanslarının yoğunluğu değişmektedir. Örneğin; pembe gürültüde yüksek frekanslarda younluk azalmaktadır. Algı ve beğenilerin milletler arasında farklılık göstermesinden dolayı uyumak ve dinlenmek için bu gürültüler de tercih edilmektedir.

Peki beyaz gürültünün nasıl bir şey olduğunu dinlemek ister misiniz?

 

Kaynak:

►Popular Science


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar