elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Autodesk'den Online Elektronik Devre Simülasyonu |
123D Circuits

Autodesk ve elektronik mi? Gerçekten mi? Evet, Autodesk online olarak kullanıma sunduğu 123D Circuits programıyla, Arduino ile devre kurmamızı ve kurduğumuz devreleri simülasyon özelliğiyle test etmemizi sağlıyor. Programın kullanımı ve daha fazlası haberimizin devamında...A- A+
23.01.2014 tarihli yazı 34158 kez okunmuştur.
Autodesk ve elektronik mi? Gerçekten mi? Evet, Autodesk online olarak kullanıma sunduğu 123D Circuits programıyla, Arduino ile devre kurmamızı ve kurduğumuz devreleri simülasyon özelliğiyle test etmemizi sağlıyor. Başlangıç seviyesindeki kullancılara da hitap eden platfrom aynı ortamda elektronik tasarım , Arduino programlama gibi özellikleriyle şu an için özellikle Arduino kullancılarına göre alanında gayet iddialı duruyor. Ücretsiz sürümünü kullanabileceğiniz program ayda 12.5 Dolar ve 25 Dolar paketleriyle de ek özelliklere sahip olmanızı sağlıyor.
 

Autodesk 123D.Circuits.io tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

 

Adım 1 : Hesap Oluşturma

 
 
 
Autodesk 123D Circuits programı kullandığımız site olan 123d.circuits.io sitesine gidiyoruz ve kullanıcı adı, e-posta ve şifre bilgilerimizi doldurup üye oluyoruz.

 
►İlginizi Çekebilir: Arduino ile Melodi Geliştirmek

 

Adım 2 : Bir Breadboard Devresi Oluşturma 
Üye olduktan sonra , kendi panelinizi görebileceksiniz. Bu panelde yeni devre oluşturabilir, yeni komponent ekleyebilir, Eagle'dan devrelerinizi aktarabilirsiniz. "New Circuit" üzerine tıklayarak yeni bir devre oluşturmaya başlayabilirsiniz. 
 
1. Devrenizin adını girin.

2. Sadece devre şeması mı ya da breadboard simülasyonu mu istediğinizi seçiniz.

3. "Create New" yazan butona tıklayıp yeni projenizi hazırlamaya başlayın.

 

Adım 3 : 123.Circuit Devre Tasarım Ortamı                                                                                        
1. Devreyi kurmaya çalıştığımız gerçek alanı, devrenin şematiğini ve baskı devre sonuçlarını seçebileceğimiz alan.

2. Arduino'nun bulunduğu konumdur sol tuşla yerini değiştirebilirsiniz ve çift tıklayarak aşağıda açılan pencereden kod derleyiciyi açabilirsiniz.

3. Breadboard'ın bulunduğu konumdur, devrelerimizi bu alan üzerine kurarız. Breadboard deliklerine sol tuş ile tıklayıp basılı tutarak kablolar(atlamalar) oluşturabilirsiniz.

4. Sırasıyla seçme, geri , ileri, silme,çalıştırma ve tekrar etme komutlarının bulunduğu alandır.

5. Elektronik devre elemanlarının bulunduğu alandır, sürükle bırak metoduyla seçtiğiniz devre elemanını breadboard üzerine bırakabilirsiniz.

6. Beşinci sekmede göremediğiniz devre elemanlarını bulmak için devre elemanı arama yerini kullanabilirsiniz.

7. Yardım alanı olarakta tanımlayabiliriz, genel talimatlara bu alandan ulaşabilirsiniz.► Arduino Video Ders: Mesafe Sensörü ile Proje Geliştirme

 
Adım 4 : Devre Elemanlarını Breadboard Üzerine Yerleştirilmesi
 


Sağ taraftaki seçtiğim devre elamanlarını sürükle bırak metoduyla breadboard'ımız üzerine yerleştiriyoruz. Şu an breadboard'ımız üzerinde buton, direnç ve LED 'imiz yer almaktadır.

 

Adım 5 : Pil bağlamak
 

 


Sonrasında seçmiş olduğumuz 9V pili, breadboard'ın kenarlarında yer alan artı(+) ve eksi(-) satırlara bağlıyoruz ve bu güç giriş çıkışlarını LED'imize ve buton'umuzun bir ucuna bağlıyoruz.


 

Adım 6 : Voltmetre ve Ampermetre Bağlamak
 Son olarak sağ taraftaki devre elemanları bölümünden almış olduğumuz Voltmetre ve Ampermetre'yi devremize uygun şekilde bağlıyoruz ve ölçümler yapıyoruz.

 


Bu alanda 123D Circuits sitesi üzerindeki az önce kurulumunu anlatmış olduğumuz bu devreyi inceleyebilir , dilerseniz devre ve bağlantıları ile ilgili değişiklikler yapabilirsiniz.


 
123D.Circuits ile İlgili Proje Çalışmalarımız Devam Edecek
Takipte Kalın!
 
Kaynak :
 
► 123D Circuits
► Instructables
 

Emre ARSLAN Emre ARSLAN Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar