elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Augmented Reality Nedir? |
Basın Yayın Teknolojisi

Mobil sektöründeki ilerlemeler, QR kod vb teknolojik gelişmelerle adını sıkca duymaya başladığımız Augmented Reality terimi, sözlük anlamı olarak arttırılmış gerçeklik demektir.A- A+
31.10.2012 tarihli yazı 10113 kez okunmuştur.

Augmented Reality (AR), bilgisayar biliminin yeni yeni yaygınlaşan ve hızla gelişmekte olan bir alanıdır. Bu dal gerçek dünya ile bilgisayar yardımıyla oluşturulan sanal gerçekliğin (Virtual Reality - VR), gerçek zamanlı olarak kombinasyonunu ve aynı metrajda bulunmalarını hedefler.


Sliderdaki resimde görülen örnekte de gördüğümüz gibi, gerçek olan kişinin eli ve tuttuğu karttır, 3d beyzbol oyuncusu modeli ise bilgisayar yardımıyla yaratılmış bir sanal gerçekliktir. Bu iki farklı ortam tek bir karede bilgisayar ortamında birleştirilerek gösteriliyor. Sinema da senelerce kullanılan bu ve benzeri tekniklerin dünyamıza bu şekilde girmesinin en büyük önemi ise bilgisayar alanındaki hızlı ilerlemeler sayesinde bu işlemlerin artık gerçek zamanlı olarak yapılabilmesidir.


Aşağıda gördüğümüz diğer bir örnekte ise Mini firmasının üretmiş olduğu arabayı 3 boyutta kullanıcılarına tanıtması için hazırlamış olduğu bir dergi reklamıdır. Derginin arkasındaki şekiller yardımıyla yönünü ve düzlemini görüntü işleme yardımıyla algılayan bir web arayüzü sayesinde kullanılan derginin arka sayfasını kameraya tutarak aracı 3 boyutlu bir şekilde inceleyebilmektedir.

Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar