elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sürdürülebilir Ev İçin Enerji Depolama |
PowerWall

Evlerde, güneş panellerinden üretilen elektriği kullanmanın birçok avantajı olmasında rağmen bu gücü depolamak pek kolay bir iş değil. Tesla Motors’un otomotiv batarya teknolojisini kullanarak geliştirdiği, tak çalıştır mantığıyla çalışan batarya PowerWall, konutlarda enerji depolamayı olanaklı hale getiriyor.A- A+
18.09.2015 tarihli yazı 15006 kez okunmuştur.
PowerWall, talep ve fiyatların düşük olduğu zamanlarda evin güneş panelinden veya elektrik şebekesinden elektrik çekerek kendi enerjisini depoluyor. Depoladığı enerjiyi elektrik kesintilerinde, güç talebinin çok olduğu zamanlarda veya elektrik şirketlerinin fiyatları yükselttiği zamanlarda ev için kullanıyor. PowerWall’un, enerjiyi haftalar boyu saklayabilen 10 kWh’lik ve 7 kWh’lik iki farklı modeli bulunuyor. Ayrıca çoklu bağlantı seçeneği sayesinde 9 tane bataryayı yan yana bağlayarak enerji ihtiyacı olan yerler için de kullanılabiliyor. Yani 10 kWh’lik bataryalar ile 90 kWh’a kadar, 7 kWh’lik bataryalar ile 63 kWh’e kadar  enerji ihtiyacı karşılanabiliyor.
 

 
►Şekil: Ortalama bir hanede kullanılan cihazların enerji tüketim değerleri


►İlginizi Çekebilir: Güneş Panelleri Nasıl Korunur? Güneş Panellerinin Aşırı Gerilim ve Yıldırımdan Korunması

 
Evde enerji depolamak için uyarlanan tüm sistem güneş paneli, PowerWall ve inverterden oluşuyor. Güneş panelleriyle üretilen elektrik PowerWall’da depolanarak saklanıyor. Depolanan DC elektrik, ihtiyaç durumunda invertörden geçerek AC elektriğe çevriliyor ve ev için kullanılabilir hale getiriliyor. Ayrıca PowerWall’un iç sisteminde şarj edilebilir lityum-iyon pil, sıvı termal yönetim sistemi, pil yönetim sistemi ve güç çıkışını kontrol etmek amaçlı DC-DC dönüştürücü bulunuyor.►Montaj: Duvara monte edilebilir.
 
►Model/Fiyat: 10 kWh/3500$ - 7kWh/3000$

►Garanti Süresi: 10 yıl

►Verim: Gidiş - Dönüş DC %92

►Gerilim: 350-450 Volt

►Akım: 5,8 amp nominal akım, peak akımı 8,6 amp

►Uyumluluk: Tek fazlı ve üç fazlı şebekeler için uyumlu

►Çalışma Sıcaklığı: -20 °C ile 40 °C aralığında

►Ağırlık: 100 kg

►Boyutlar: 51,2''mm x 33,9'' mm x 7,1'' mm

►Renk: Beyaz, kömür karası, kırmızı, mavi

Kaynak:


►Tesla Motors

 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.