elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ÇİN Elektrik Makineleri Endüstrisi 2010-2011 raporu

Elektrik makineleri sektörü ağırlıklı elektrik jeneratörleri ve ekipmanları ile elektrik motorları ve mikro motorları içermektedir. Bu cihazlar petrol, kimya ve metalürji alanlarında ve şehirleşme ile sanayi sektöründe kullanılmaktadır.A- A+
11.01.2010 tarihli yazı 12115 kez okunmuştur.

2001-2007 arasında ortalama her yıl yüzde 20 büyüyen bu sektör 2008'den sonra yavaşlamıştır. 2009 sonu itibarı ile Çin'de yaklaşık 2000 üretici faaliyet göstermektedir. Bu şirketlerin yüzde 90'ı orta ve küçük boy işletmedir. Son yıllarda artan rekabet fiyat düşüşlerini ortaya çıkardığından kar marjları azalmıştır. Bu sektörün ayakta kalabilmesi için küresel şirketler ile işbirliği yapmaları ve teknoloji alış verişi yapmaları gerekmektedir. 


Çin'de üretilen cihazların çoğu düşük katma değerli ürünlerdir. İhracat için düşük fiyat politikasının devam etmesi her geçen gün artan işçilik ve altyapı maliyetleri nedeniyle olanaksız hale gelmektedir. Bu şirketlerin hızla küresel iş yapış biçimlerine dönüşmesi gerekmektedir. Küresel finansal krizi ve hammadde maliyetlerinin sürekli değişken olması küçük işletmelerin maliyet kontrolünde sıkıntılar yaratmaktadır. Bu şirketlerin kilit ürün ve teknoloji yetkinliklerinin olmaması, rekabet şanslarını azaltarak, kapanmalarına yol açmaktadır. 


Geçmiş yıllarda birçok küresel üretici üretim maliyetlerinin düşük olması nedeniyle Çin üreticilerine kendi markalarını fason olarak ürettirdiler. O dönemde çok kar eden bu kuruluşlar da şimdi yeni yollar arayarak, Çin üreticileri ile teknoloji transferi yaparak yeni üretim hatları geliştirmeye başladılar. 


En önemli sorun, basit üretim şekli, düşük fiyat, uzun üretim süresi, düşük kalite görünümdür. Öte yandan Avrupalı üreticilerin çoğu, küçük ve orta boy işletme olmalarına rağmen, ileri teknoloji üretim ve standartları taşıyarak, daha etkili ve çevre dostu cihazlar üretmektedir. Çin ihracatının çoğunu, Amerikalı üreticilere fason olarak yapmaktadır. Artık üreticiler aynı gücü harcayarak daha fazla elektrik üretme peşine düştüler ve bu konuda Avrupalı üreticilerin ürünleri daha akıllı ve ileri teknoloji olarak algılanmaktadır. (www.officialwire.com)

 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.