elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Key Ödemeleri Fiyaskosu

1987 - 1995 yılları arasında çalışanlardan KEY(Konut Edindirme Yardımı) adıyla kesilen fakat bir türlü sonuçlandırılamayan proje, sonunda mağdurlarına geri ödeme yapmaya başladı. Ancak listelerin eksik ya da hatalı olması herhangi bir mağduriyeti gidermediği gibi bu mağduriyetin kat kat artmasına sebep oldu.A- A+
01.08.2008 tarihli yazı 6969 kez okunmuştur.

Vatandaşa aylardır ödeneceği açıklanan, sonra ertelenen KEY(Konut Edindirme Yardımı) ödemeleri nihayet ödenmeye başlandı, ancak vatandaşa farklı sıkıntılara yol açan bir yöntem izlendi.


1987-1995 yılları arasında çalışanlardan kesilen paralar için listeler hazırlanırken tahminen 3 milyon kişinin bilgilerinde eksik ya da hata olduğu tahmin ediliyor. Korunma süresinin dolmasından dolayı imha edilen belgeler yerine yeni bilgilerin gönderilmesinden oluşan bu hatalar nedeniyle birçok vatandaş itiraz etmeye hazırlanıyor.Ödeme listeleri İnternet den yayınlandı, ancak sitenin yeterli alt yapısı olmaması ve yedeği düşünülmediği için, sitedeki bilgilerden çoğu vatandaş yararlanamadı. Resmi gazete de milyonlarca vatandaşın TC Kimlik numarası ve isim soyadı ile kurum sicil numaraları yayınlandı. Bu bilgiler indirilebilir şekilde de web sitelerinde yayınlanmaya başladı.


Öte yandan bazı kötü niyetli kişiler 'keyodemeleri.com' sitesi yerine 'keyodemelerl.com' (sonunda i yerine l harfi var) sitesini açarak milyonlarca vatandaşın bilgilerini ele geçirip işlem yapmaya başladılar.


Bilişim Suçları Mücadele ve Mağdurları Derneğinin raporunda: hak sahiplerinin bilgilerinin alenen ilan edilmesi yetkisiz kişilerin bu bilgileri edinme ve çeşitli dolandırıcılık yöntemleri ile bu bilgileri kendi yararlarına kullanma olasılığını doğurmuştur, denilmektedir.


Vatandaşın kimlik numarası ve kurum sicil numarası çok önemli bir bilgidir. Bu bilgiye bir de Annesinin kızlık soyadını ve bilinmeyen numaralardan cep telefonu ve telefon numaralarını öğrenin, sonra da vatandaşın Banka hesaplarına ve diğer mali hesaplarına ulaşın. Tahminen doğum tarihi ya da araba plakasını şifre diye yazın, işte size yepyeni bir dolandırıcılık vakası.


E-devlet uygulamaları ülkemiz şeffaflaşması ve bürokrasisinin azalması açısından çok önemli olmasına karşılık, kişisel bilgilerin yetkisiz kişilerin eline geçmesi açısından çok sakıncalı olacaktır. Key ödemelerinde maalesef bu hata yapılmıştır. Acele ile yapılan işe şeytan karışır özdeyişi bu durumda maalesef doğrulanmıştır. Keşke kişisel bir sorgulama ekranı hazırlanarak, birden fazla web sitesi vasıtası ile bu bilgiler sadece kişiye özel sorgulama yapmak üzere yayınlansa idi. Ülkemiz bilişimcileri bu hizmeti reklam karşılığı vermeye hazırdılar. Zaten ben bile alacağım miktarı MYNET'in portalinde hazırladığı PDF dosyalarından öğrendim. Bu hizmeti verirken MYNET 12 Milyon tıklama ile rekor bir ziyaretçi akımına uğramış.

 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.