elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yenilenebilir Enerji Yatırımları Tehlikede

Yenilenebilir enerji sistemleri ilk kurulum, kullanılan malzeme, bakım-onarım vs. gibi maliyetleri açısından zararına yapılan bir yatırımmış gibi gösteriliyor. Bu düşünce yapısının üzerine gelen genel dünya kriziyle beraber kıt kaynak olan paranın bu alana aktarılması zor gibi görünüyor.A- A+
13.10.2008 tarihli yazı 7582 kez okunmuştur.

Yenilenebilir enerji için mevcut yatırımlara ilave olarak en az yarısı kadar daha yatırım yapmak gerekiyor. Termik Santrallerden, rüzgar ve güneş enerjisine geçmek için gereken para maalesef son ekonomik kriz ile ortadan kayboldu.


Dünyada enerji sektörü borçlanarak yatırım yapmakta 3. sırayı almaktadır. Amerika'nın yeni Demokrat Parti Başkan Adayı, açıkladığı planda mevcut fosil bazlı enerji üretimini yenilenebilir enerji yatırımları ile değiştirmek için mevcut yatırım maliyetinin en az % 50 si kadar yatırım yapacaklarını belirtmişti. Ancak son mortgage krizi sonrası bu yatırımları yapabilmek için kredi kaynakları maalesef ortadan kalkmıştır.


Kriz öncesi Bankacılar yaklaşık 8 yıllık kredi anlaşmaları ile yenilenebilir enerji yatırımcıları için kaynak sağlıyordu. Ancak günümüzde bu kaynaklar Finans piyasasının kendi çarklarını çevirebilmek için harcanmaya başladı.


Ülkemizde yaklaşık 70 Rüzgar enerji lisansı alan firma var. En küçük kapasitenin 25 MW olduğunu varsaydığımızda, 1750 MW lık bir yatırım söz konusu. Ortalama bir hesapla en az 2 Milyar dolarlık bir yatırım sadece Rüzgar enerjisi için gerekiyor. Rüzgar tribünü üreten firmalar kendi finans çözümleri ve kredi olanakları ile ülkemize yatırım yapacak lisans sahiplerine geliyorlardı. Ancak, son krizden sonra bu kredi olanakları buharlaşmaya başladı.


Enerji yatırımları da maalesef bu sıkıntılardan payını alacak. Tek tesellimiz, bu yatırımların geri ödenmesinin, gayri menkul yatırımlarından daha güvenli ve sıkıntısız olduğudur. Finansörlerin kısa bir toparlanmadan sonra, yatırımlar için plan yapmalarını dilemekten başka çare yok gibi.


 

 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.