elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yenilenebilir Enerji Yatırımları 2030 Yılında 630 Milyar Doları Aşacak

Yenilenebilir enerji yatırımlarının giderek arttığı günümüzde ciddi bir seviyeye ulaşan temiz enerji pazarı gelecekte de bu artışını devam ettirecek. Yenilenebilir enerji sektörüne 2030 yılında 630 milyar dolardan fazla yatırım beklenmekte. Bu yazımızda da dünyada yenilenebilir enerji sektörüne ileriki yıllarda ne kadar yatırım yapılacağına göz atacağız.A- A+
23.05.2013 tarihli yazı 9212 kez okunmuştur.
Yenilenebilir enerjinin fosil yakıtlara tercih edildiği günümüzde bu alanda yapılan yatırımlar ivmeli bir şekilde artmaktadır. Küresel ölçekte büyüyen bu yatırımlar enerji sektöründe oldukça önemli bir yere taşımaktadır. Artan enerji ihtiyacını karşılamada artık yenilenebilir enerji büyük bir pazara sahip. Bloomberg New Energy Finance raporuna göre, 2030 yılına kadar yenilenebilir enerjide kurulu güç kapasitesi tahmini  %7.6 artarak 3,500 GW’a ulaşacak.

 

 

Rüzgara rağbet fazla

 

Bütün bu gelişmelerin yanında rüzgar enerjisine olan yatırım bir hayli fazla. Dünya Rüzgar Enerjisi Birliği’nin verilerine göre(WWEA) toplamda 45 GW lık rüzgar türbini kuruldu. 2012 sonu itibarı ile küresel rüzgâr elektriği kapasitesi 282 milyar watta yükseldi. Geçen yıl bu enerji branşına 60 milyar euroluk yatırım yapıldı. ABD ve Çin’in ön plana çıktığı bu yatırımlarda Doğu Avrupa ve Latin Amerika ülkeleri de yer almakta. Kısacası tüm dünya ülkelerinin yatırım yaptığı bu sektör kayda değer ölçüde ilerlemekte.

 


 

Mevcut durum ve ileriye yönelik hedefler

2011 yılında yenilenebilir enerjide toplam kurulu güç kapasitesi 1,360 GW olup toplam yatırım miktarı 257 milyar dolardır. Jeolojik ve çevresel şartların etkisiyle geleceğin kaçınılmaz enerji kaynakları olarak görülen rüzgar, güneş, hidrolik ve biokütle enerjilerine 2030 yılına kadar 630 Milyar dolardan fazla  yatırım yapılması tahmin ediliyor. Bu da dünyada en az 20 milyon kişiye iş sağlamak anlamına geliyor.
 


 


 

Tabloda da görüldüğü gibi zamanla yenilenebilir enerji alanına yapılan yatırımlar artmakta ve temiz enerji sektörü büyümektedir. Bu gibi yatırımların artması dünyamız ve çevremiz açısından oldukça önemli ve avantajlıdır.

 

Kaynak


www.bloomberg.com/ 

 

Yunus Emre Sarıbuğa Yunus Emre Sarıbuğa Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.