elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Uçan Rüzgar Türbinlerinde Google Etkisi

Dünyanın en yenilikçi şirketlerinin başında gelen Google bunun neden böyle olduğunu bir kez daha gösterdi. Uçan rüzgar türbinleri geliştiren Makani Power firmasını satın alan Google, rüzgar enerjisinde gücüne güç kattı.A- A+
29.05.2013 tarihli yazı 13163 kez okunmuştur.

Google, yenilenebilir enerji ile ilginç yatırımlar yapan, uçan rüzgar türbinlerini geliştiren Makani Power firmasını satın aldı. Makani Power'ın ortaklarından birisi olan Google, 2006′da 10 milyon $, 2008′de de 5 milyon $ yatırım yaptı.

— Uçağa oldukça benzeyen bu sistemi mühendisler şöyle değerlendiriyor:

Sistemdeki kanatlar, olağan ve olağanüstü durumlarda yüksek kontrol ve güvenlik sayesinde,türbinin fırlatma-inme işlemlerinin rahat yapılabilmesini sağlar. Kanatların üzerindeki rotorların birinci görevi, itme kuvveti oluşturmak için klasik uçak mantığıyla pervane gibi davraması. İkinci olarak ise enerji üretmek için türbin gibi kullanılıyor. Bunun mantığı, rüzgar şiddetinin az olduğu durumlarda bile türbinin havada asılı kalmasını sağlamasıdır.
 — Bu Türbinlerin Geleneksel Rüzgar Türbinlerine Göre Avantajları Nelerdir?

Uçan rüzgar türbinleri, zayıf rüzgar hızlarında daha iyi performans,verimlilik gösterir. Rüzgar hızı sık sık değiştiği(zayıfladığı) durumlarda, nominal güçte çalışma noktasında geleneksel türbinlere göre daha kararlıdırlar. 

— Rüzgar Şiddetlenirse veya Ortamda Hiç Rüzgar Yoksa Ne Olur?

Hava koşulları değiştiğinde bu türbinler yere iniş yaparlar ve rüzgar tekrar şiddetlendiğinde yükselmeye başlar.

Makani şirketi tüm aksilikleri gözden geçirmiş ve rüzgar hızının düştüğü, ani şebeke arızlarının olduğu durumlarda sistemin sürekliliğinin sağlanması için yedek batarya bulundururlar. Ayrıca tasarım aşamasında yapılan testler ile bu türbinlerin fırtına durumlarında nasıl çalıştırılacağı simule edilmiştir.  Çok şiddetli hava durumlarında türbin aşağı iner ve havanın normale dönmesine kadar bekler.

— Havada Uçtukları İçin Diğer Hava Taşıtlarıyla Bir Tehlike Oluştururlar mı?

Bu uçan türbinler, 600 metreden (1950 feet) daha yukarda uçmazlar. Bu maksimum yükseklik ise, ticari ve sivil hava taşıtlarının uçuş yüksekliğinin altında bulunmaktadır.
 


  


 

►İlginizi Çekebilir: Rüzgar Enerji Sistemlerinde Yeni Tasarımlar

►İlginizi Çekebilir: Pervanesiz Rüzgar Türbini
Kaynak


Fuelfix
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.