elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Avusturalya'nın en büyük yenilenebilir enerji yatırımı gerçekleşiyor

Avusturalya, önümüzdeki 5 sene içerisinde yenilenebilir ve temiz enerji yatırımları için 10 milyar dolarlık yatırım planlıyor.A- A+
12.07.2011 tarihli yazı 7702 kez okunmuştur.

Avusturalya, tek seferde yapılan en büyük yenilenebilir enerji yatırımına hazırlanıyor. Toplam 10 milyar dolarlık yatırım, 2013-2014 yıllarında başlayacak ve beş senelik bir süreyi kapsayacak.

Avusturalya hükümeti, yenilenebilir enerji için ayrılan fonları yönetebilmek için Temiz Enerji Yatırımları Kurumu kuruyor. Bu kurumun yönetimini bir yönetim kurulu üstleniyor. Kurumun gelirleri iki kısımda değerlendirilecek. Birinci kısımda sadece rüzgar, güneş jeotermal gibi yenilenebilir enerji yatırımları finanse edilecek. İkinci kısımda hibrid araçların geliştirilmesi için kullanılacak.Temiz Enerji Yatırımları Kurumu aynı zamanda yenilenebilir enerji sanayinin gelişmesine katkıda da bulunacak. Bu amaçla Kurum, yenilenebilir enerji projelerinde kullanılacak olan rüzgar türbini, güneş hücresi gibi ekipmanların da üretimini destekleyecek.

Avusturalya hükümeti önümüzdeki on sene içinde temiz ve yenilenebilir enerji yatırımlarına 20 milyar dolarlık kaynak ayırmayı planlıyor. Bu kaynağın 2050 yılında 200 milyar dolar olması hedefleniyor.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.