elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Toyota 'dan 3 Tekerlekli Mikro Araç Konsepti

Bu yılki Geneva Motor Show 'da, otomotiv devi Toyota tarafından beklenmedik bir konsept tanıtıldı.Bu 3 Tekerlekli mikro araç, katılımcıların büyük oranda ilgisini çekti.Bakalım sizlerin ilgisi nasıl olacak?A- A+
10.03.2013 tarihli yazı 14390 kez okunmuştur.

TOYOTA i-ROAD KONSEPTİ - 3 TEKERLEKLİ MİKRO ARAÇ


Terry Gilliams ‘ın klasik bir filmi Brazil‘de, Sam Lowry karakteri, Messerschmitt KR200 adında 3 tekerlekli bir araç kullanıyordu. 1950 lerde Avrupa mikro taşıtlar rahat ve gülünçken , bu yılki Geneva Motor Show‘da Toyota firması, i-ROAD adını verdikleri 3 tekerlekli modern ve gelişmiş konseptli, 2 kişinin ard arda oturabildiği araç fikriyle dikkat çekti. Çünkü belki de gelecek, Brazil filmiyle çok daha fazla benzer bir duruma gelecek.

Belli başlı otomobil üreticileri, küçük otomobille motorsiklet arasındaki boyutta, kentsel dönüşüme daha yakın araçlar üzerinde çalışıyordu. Ayrıca bu araçların boyutlandırılabilir, hava koşullarına karşı korunaklı ve yolcularının kask takma zorunluluğunda olmaması gerekiyordu. Fakat hiç kimse bu noktaya gelememişti.Günümüz koşullarında ise, yakıt fiyatları sürekli yükselmekte, şehirler günden güne kalabalıklaşmakta ve nihayetinde taleplerimiz kompakt araçlara doğru gitmektedir.Bu bağlamda  İ-ROAD, elektrikli motor ve bir şarj ile 30 mil (1 mil = 1,6 km) tükenmeyen bir bataryanın birleşiminden oluşturuldu. Ön tekerlekleri yüksek  ve ince fiziğiyle dönüşlerde bile sarsılmayan bir yapıya da sahip. Hatta Toyota yetkilileri, aracın klasik motorsikletlerden daha kalın olmadığını ve kullanımının çok daha kolay olduğunu belirtiyor.

21. YY ‘ın Messerschmitt‘i şeklinde adlandırılan i-ROAD belki de gelecekte, daha küçük araç kullanmak isteyen sürücüler için büyük bir alternatif olacak.


Kaynak :
► autos.yahoo.com
Emre Güneç Emre Güneç Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.