elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Termoakustik Kulaklık |
Karbon Nanotüp Teknolojisi

Geliştiren bilim adamları tarafından "hayatımızın vazgeçilmezi kulaklık teknolojisine" yeni bir soluk getireceği düşünülen termoakustik kulaklar yazımızın devamında.A- A+
07.10.2013 tarihli yazı 9910 kez okunmuştur.
Hayatımızın vazgeçilmez hobilerinden biri de artık müzik dinlemek. Teknoloji marketlerinde çeşit çeşit kulaklıkları gördükçe bu alanın ne kadar rağbet gördüğünü söylemek hiç de zor olmasa gerek. Bu yazımızda müzik dinleme keyfini daha farklı tattıtan termoakustik kulaklıkları anlatacağız.
 


Yıllar içinde kulaklık çok hayatımızın her alanına girmiştir. Kulaklıklarda aradığımız en önemli özellik ise müziği en kaliteli ve etkili şekilde duymaktır.

Bilim adamları karbon nanotüpleri kullanıp, herhangi hareketli parça içermeyen bir kulaklık ürettiler. Bu yeni kulaklık teknolojisinin adı termoakustik efekt. Normalde üstün teknolojinin kullanıldığı yeni ürünler çok pahalıdır, ama açıklanan rapolara göre karbon nanotüp kulaklıkların bu fikri çürüteceği öne sürülüyor. Bu yeni teknoloji kulaklıklarda ses oluşturmak için kullandığımız termo etkisi, havanın genişleme ve daralmasına dayanıyor.


Nanotüp Kulaklıklar

9,5-9,5 mm alanındaki silikon çip elektrotlara bağlı olan karbon nanotüp iplikler içeriyor. Bu yapı bir kulaklığa takıldığında, çip üzerinden geçen akım nanotüp iplikleri ısıtarak ses üretiyor.

 
Bu yeni termoakustik çip, oluklu silikon zemin üzerine karbon nanotüp ipliklerinin konulmasıyla oluşur.
Her bir oluğun üzerinde bulunan ipliklerin kalınlığı 1-µm'dır.


Tsinghua Üniversitesi'nden Makine mühendisi Yang Wei proje hakkında şunları söylüyor:
 
"Denemelerimiz esnasından karbon tüplerin içinde dizdiğimiz ince yapıların termo etkiyi zayıflatmadığını bulduk. Tam tersine cihazın sağlamlığını ve dayanıklılığını artırdıdığını keşfettik. Bu yeni tasarımımız nanotüp yapıları üzerindeki silikon yongaları ile mevcut üretim yöntemlerini birleştiriyor. Kulaklıklardaki termoakustik çipler kontrol devreleri gibi kolayca devre kartlarına entegre olabiliyor. "

 

Termoakustik Müzik
Termoakustik kulaklık takılan bir bilgisayarda, mikrofon yardımıyla kaydedilen termo sesler.

 
Bir çok alıcı kulaklıkta kullanılan bu yeni teknoloji sebebiyle ses kalitesi hakkında endişe duyuyor. Çünkü mükemmel ses üretmek bir yana normal ve temel olan sesi üreteceğinin de belirtisi olmadığını düşünüyor. Araştırmalar gösteriyor ki bilgisayar çipleri, güneş panelleri gibi karbon nanotüpler de gittikçe genişleyen bir araştırma alanına sahip olacak.  IBM de laboratuvarlarında karbon nanotüp teknolojisi kullanılan transistörler üretmişti. Yakın zamanda bilgisayar parçalarımızda da karbon nanotüpler kullanılacağı öngörülüyor.


Kaynak:


cen.acs.org
 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.