elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Raspberry Pi ile DHT11 Sıcaklık ve Nem Sensörü

Önceki yazımızda Raspberry Pi kurulumunun nasıl yapıldığını görsellerle beraber uygulamalı olarak anlatmıştık.Bu yazımızda ise DHT11 sıcaklık ve nem sensörü kullanarak Raspberry Pi ile kolayca nasıl ölçüm yapabileceğimizden bahsedeceğiz.A- A+
10.12.2018 tarihli yazı 11572 kez okunmuştur.
Raspberry Pi ile yapılabilecek birçok uygulama var. Bu yazımızda sizlere DHT11 sıcaklık ve nem sensörü kullanarak raspberry ile kolayca nasıl ölçüm yapabileceğimizden bahsedeceğiz. Bu mini uygulamayı kolay yapan ise yazılım dili olarak Python kullanacak olmamız. Henüz Raspberry Pi  kurulumunu yapmadıysanız, aşağıdaki yazıyı inceleyip kurulumu yapabilirsiniz. Kurulum işlemi tamamlandıysa artık mini uygulamamıza başlayabiliriz.
 
Sensör olarak yaygın olarak kullanılan DHT11 sıcaklık ve nem sensörünü kullanacağız. Sensörün pinleri aşağıda Şekil 1’de, Raspberry'nin pinleri ise Şekil 2'de gösterilmiştir.
 

Şekil 1: DHT11 Sıcaklık ve Nem Sensörü Pinout

Şekil 2: Raspberry Pi Pinout
 
 
İlginizi Çekebilir: Rapberry Pi Kurulumu Nasıl Yapılır?
 
 Öncelikle sensörü Raspberry Pi ile çalıştırmaya başlamak için , Raspberry Pi'nin 2, 6 ve 7 numaralı pinlerini sırasıyla sensörün 1,3 ve 2 numaralı pinlerine bağlayalım. Daha sonra terminalde aşağıdaki komutları yazalım:
 
 
sudo apt-get update
sudo apt-get install build-essential python-dev

 
 Bu iki satır ile, güncellemeleri ve bazı Python kütüphanelerini almış olduk. Şimdi ise sensörden veri okuyabilmek için yazılmış olan hazır kütüphaneyi Git ile Raspberry Pi üzerine aşağıdaki komutla klonlayalım:


git clone https://github.com/adafruit/Adafruit_Python_DHT.git Daha sonra Adafruit_Python_DHT adında oluşan klasöre gidip Python2 ve Python3 için gerekli aşağıdaki kütüphaneleri indirelim:sudo python setup.py install
sudo python3 setup.py install


 

 Sensörden veri okumak için aşağıdaki komut ile “verioku1.py” adında bir python programı oluşturalım.Sonrasında dosyayı düzenlemek için aşağıdaki komutu açalım:


sudo mkdir verioku1.py
sudo nano verioku1.py


 

Dosya içerisinde veri okumamızı sağlayacak olan aşağıdaki kodu yazalım:#!/usr/bin/python
import sys
import Adafruit_DHT
sensor=Adafruit_DHT.DHT11  Yukarıdaki komut da DHT yazarak sensörünün modelini belirtiyoruz. DHT11 sensörünü kullandığımız için komut içine".DHT11"yazdık. Son olarak aşağıdaki komutumuzu da yazıp DHT11sensörünü Raspberry Pi ile çalışabilir duruma getiriyoruz:while True:

    humidity, temperature = Adafruit_DHT.read_retry(11, 4)


    print('Humidity:{1:0.01f} %  Temperature: {0:0.1} *C'.format(humidity,temperature))

else: 
      
    print('Data not good, skip') Mini programımız şu anda çalıştırılmak için hazır, aşağıdaki komutla artık programımızı çalıştırabiliriz:


python verioku1.py


 Programımızın çıktısını aşağıda Şekil 3'de görebilirsiniz.


Şekil 3: Program Çıktısı
 

İlginizi Çekebilir: GTK+ ile GUİ [Kullanıcı Arayüz Uygulamaları] Geliştirmek


 

 
Deniz KARAKAŞ Deniz KARAKAŞ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar